MŁODZIEŻ U STERU. Pod żaglami edukacji morskiej
Od ponad 15 lat „płyną” dobrym kursem, ze szkoły na morze, z młodymi ludźmi u steru, pod żaglami edukacji morskiej. Dla młodych ludzi ze Szczecina jedną z ciekawszych możliwości przeżycia atrakcyjnej przygody na morzu jest właśnie unikatowy w skali kraju Szczeciński Program Edukacji Morskiej, już od 1995 roku merytorycznie i finansowo prowadzony przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta. Do 2008 roku Program prowadzony był przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a obecnie realizowany jest przez Pałac Młodzieży, pod nieco zmienioną nazwą – Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej – „Morze przygody – z wiatrem w żaglach”. Beneficjanci tego programu, uczniowie i nauczyciele, po „lądowych” konkursach, sesjach i innych działaniach szkolnych i międzyszkolnych, trafiają w nagrodę na szkolenia praktyczne, od „żeglarskiego ABC” na jeziorze Dąbie, po prawdziwe bałtyckie rejsy morskie, nawet później na Atlantyku i dalej, łącznie z udziałem w głośnych międzynarodowych regatach The Tall Ships’ Races.
Program skupia przeciętnie około 40-50 Szkolnych Kół Edukacji Morskiej przy szczecińskich placówek oświatowych wszystkich typów, i kilka z terenu, od przedszkoli po szkoły średnie, a także pasjonatów morza – nauczycieli, kadrę szkoleniową, ludzi morza. Ta ciągłość działań wychowawczych, od przedszkolaków po maturzystów i studentów, m.in. Akademii Morskiej („absolwentów” programu), to jedno z ważniejszych osiągnięć jego organizatorów i realizatorów. Główną bazą szkoleniową dla młodzieży i nauczycieli z SKEM jest przy tym miejskie Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie (były Ośrodek Morski Pałacu Młodzieży). Inicjatorem i koordynatorem Programu – od początku – był i jest Wiesław Seidler, wcześniej wieloletni nauczyciel akademicki WSM, a od 1995 roku zatrudniony nieprzerwanie jako specjalista ds. edukacji morskiej, początkowo ZOZŻ, obecnie Pałacu Młodzieży.
Właśnie we wtorek 29 listopada br. odbyła się specjalna, jubileuszowa gala z okazji 15-lecia programu, z udziałem blisko 200 osób, młodzieży, nauczycieli, władz i przyjaciół Programu. Aula Pałacu Młodzieży rzeczywiście stała się z tej okazji jedną, wspólną „załogą”, od przedszkolaków po seniorów – kapitanów, mocno zróżnicowaną wiekowo ale gwarantującą bezpieczny rejs, przez morza i oceany, do portów naszych marzeń i działań… Najpierw zabrali nas na morze mali „marynarze” z PP nr 65, potem chłopcy z zespołu szantowego „Kraken” przy ZSTiM, co piosenką morską i żywiołowym tańcem morskim przeplatali młodzi artyści z Pałacu Młodzieży, z zespołów tanecznych „Efekt” i „Ewenement”. Doskonałym uzupełnieniem programu artystycznego była świetna, jubileuszowa prezentacja multimedialna, obrazująca całość działań składających się na Program, ze zdjęciami W. Seidlera i aranżacją artystyczną Sławomira Czarkowskiego. Na część oficjalną złożyły się m.in. wystąpienia Zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztofa Soski, z podziękowaniami na ręce dyrektor PM Małgorzaty Pokorskiej, a także Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Jerzego Serdyńskiego, i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, który dodatkowo wręczył Honorowe Medale 65-lecia ZOZŻ dla dwóch nauczycielek – Ireny Perkowskiej i Jolanty Gałęzowskiej. Atrakcyjną deklarację powołania wspólnie z organizatorami Programu specjalnej Dziecięcej Akademii Morskiej złożył prof. Przemysław Rajewski, a wzruszające podziękowania dla wszystkich organizatorów Programu – w imieniu młodzieży i nauczycieli, na ręce Wiesława Seidlera – złożyła emerytowana nauczycielka, Opiekun SKEM przy Zespole Szkół Szpitalnych, Grażyna Hrycyna…
Dalej specjalne podziękowania dla 12 osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju i ugruntowania pozycji Programu na morskiej mapie Szczecina, Pomorza Zachodniego i kraju – w imieniu Prezydenta Miasta – przekazał Krzysztof Soska; były to stylizowane statuetki przypominające sylwetkę miejskiego, flagowego jachtu „Daru Szczecina”, a otrzymali je – Eugenia Mańkowska, Teresa Chełchowska, Cezary Pawłowski, Zbigniew Zalewski, Zbigniew Kosiorowski, Sławomir Strąkowski, Wiesław Seidler, Elżbieta Masojć, Mieczysław Ircha, Bohdan Dąbrowski, Jerzy Szwoch i Andrzej Gedymin. Przez te wszystkie lata było i jest zresztą dziesiątki osób, którym należą się serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji naszego Programu i które zasługują na tytuł „Przyjaciół Programu”, zarówno wśród władz miasta, jak i ludzi morza, żeglarzy, przedstawicieli instytucji morskich, i innych. Do takich wyjątkowych „Przyjaciół Programu” należą m.in. – Danuta Kopacewicz – matka chrzestna „Daru Szczecina”, kpt.ż.w. senior Wiktor Czapp – Przew. Klubu Kapitanów PŻM, i nieżyjący już senior szczecińskiego żeglarstwa Kazimierz Rypiński. Tymi i innym osobom, które szczególnie przyczyniają się do promocji i sukcesów naszego Programu i szczecińskiego żeglarstwa, corocznie przyznawane są – od 2010 roku – „HONOROWE WYSZAKI EDUKACJI MORSKIEJ”. Rok temu wręczono je 25 osobom, wśród nich. wymienionym seniorom, a także „ojcom” Programu, kapitanom „naszych” jachtów i żaglowców, zasłużonym żeglarzom i władzom. Teraz – podczas Gali – kolejnymi „Wyszakami” uhonorowano najlepszych nauczycieli, Opiekunów SKEM o najdłuższym stażu w Programie – Marię Wołejsza, Grażynę Hrycynę, Krystynę Dzienisiewicz, Krystynę Urynowicz, Jadwigę Gajewską, Irenę Perkowską, Elżbietę Rajewską, Jolantę Gałęzowską i Jana Płaczka, a także prezydenta Piotra Krzystka, Sebastiana Wypycha i Wojtka Maleikę.
Warto dodać, że pamiątkowe „Wyszaki” – w formie stylizowanego dzwonu okrętowego, na którym naprawdę można wybijać „szklanki” – zaprojektował i specjalnie wykonał kapitan jachtowy i artysta Aleksander Sondej, zresztą też „przyjaciel” naszego Programu, wielokrotnie prowadzący nasze rejsy szkoleniowe. Stało się już tradycją, że nowi Kawalerowie „Wyszaków” moją prawo złamać „ciszę” na pokładzie i mogą wspólnie uderzyć w „Wyszakowe” dzwony, co razem zrobili (jak na zdjęciach)…
Podziękowań i upominków było zresztą jeszcze więcej. Od kilku lat – już tradycyjnie – dla osób, którym specjalnie dziękujemy za nasze wspólne działania, mamy wyjątkowe upominki, czyli oryginalne zdjęcia na płótnie z naszych rejsów i wypraw. Zdjęcia te są przy tym zarówno podziękowaniem jak i zaproszeniem do następnych, dalszych przedsięwzięć, a tym razem otrzymało je kolejnych 15 osób – nauczycieli, kapitanów, gości i przyjaciół Programu. Na koniec warto dodać, że naprawdę dla naszych podopiecznych – młodych żeglarzy, przykład idzie „z góry”, w naszym przypadku z najwyższych rei żaglowca, na których przy stawianiu żagli pracujemy także my – Opiekunowie SKEM, nauczyciele i wychowawcy, wielu też z patentami, nawet kapitanów jachtowych. Płyniemy razem zawsze z młodzieżą, mamy nasz mały udział w przygotowaniu kadr dla morskiego Szczecina i morskiej Polski, my też potrafimy „żagle stawiać i pokład zmywać”, do tego z szantą i piosenką morską. Mamą całą grupę „szantujących” nauczycieli, szczególne słowa podziękowania należą się dwójce wieloletnich animatorów piosenki morskiej – Irenie Perkowskiej z ZSBO (ZSTiM), i Wacławowi Jefimowiczowi, autorowi własnych tekstów i kompozycji, którzy „od zawsze” uczyli i uczą szanty naszych podopiecznych, w szkołach i na morzu. Stworzyli oni nawet koleżeński zespół nauczycielski „Pół żartem – na serio” i na koniec uroczystości wystąpili w odnowionym 7-osobowym składzie, by „pożeglować” razem z wszystkimi i obdarować wiązankami kwiatów wyróżnionych gości…
Całość imprezy powadził świetnie Marcel Mroczek, dekoracja auli była dziełem Ewy Banaś, o poczęstunek zadbali uczniowie ZS 6 czyli „gastronomika”, przy którym też działa jedno z najlepszych SKEM. Gala była okazją do spotkania się byłych i aktualnych Opiekunów SKEM, a także organizatorów i realizatorów Programu, rozmowy trwały długo. Jedną z pamiątek – dla wszystkich – był Jubileuszowy Zeszyt Edukacji Morskiej – „Nasz Program i nasze rejsy – 1995-2011”, z tekstami i zdjęciami Wiesława Seidlera…
Dodatkowe informacje o Programie: Pracownia Edukacji Morskiej, Pałac Młodzieży, sala 102, al. Piastów 7, 70-327 Szczecin, Wiesław Seidler, tel. (508) 180-035, www.palac.szczecin.pl edumorska@palac.szczecin.pl
Tekst: Wiesław Seidler
Zdjęcia: Tomasz Seidler
You must be logged in to post a comment.