Jak grają instrumenty? „Halo! Tu dźwięk!” – WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
Pytania pobudzają ciekawość. Na powyższe pytanie odpowiedź znajdowały Uczestniczki i Uczestnicy podczas zajęć plastycznych inspirowanych książką Joanny Guszty, Karoliny Jaruszewskiej, Magdaleny Piotrowskiej i Szymona Piotrowskiego. Ilustracje Macieja Błaźniaka zawarte w książce, przywołały w pamięci brzmienia znanych dzieciom instrumentów.
Zapraszamy do odsłuchu naszej krótkiej rozmowy o instrumentach…
https://drive.google.com/file/d/1xhOMvQB6vDY_cXJV3XXSrwooTTLUuler/view?usp=sharing
Natomiast korzystając z pałacowych “zasobów” mogliśmy ubogacić wiedzę. Za zgodą nauczyciela, Pana Dariusza Chmielewskiego, prowadzącego Pracownię Wokalno – Estradową podpatrzyliśmy pracę młodych wokalistek. Dzięki ciekawej rozmowie i występowi duetu Koleżanek doświadczyliśmy jakim pięknym instrumentem jest ludzki głos. Wymaga troski, uwagi i lat treningu. Dowiedzieliśmy się jak dziewczyny dobierają swój repertuar i w jaki sposób nauczyciel pomaga wydobyć z piosenki ważne emocje. Wysłuchaliśmy interpretacji utworu znanego z wykonania Anny Jantar pt. „Nic nie może wiecznie trwać”.
https://drive.google.com/file/d/1m8QjVSpGm9eITn3z447cmqi9EIsItBj7/view?usp=sharing
Mogliśmy również odwiedzić Pracownię Rozwoju Muzyczno – Ruchowego prowadzoną przez Panią Igę Kamilę i Pana Marcina Kurylaka. Pan Marcin wyjaśnił działanie instrumentu, dzięki któremu dzieci wzbogacają swoje doświadczenia. To pianino, które pozwala zagrać ponad siedem oktaw. Mogliśmy zajrzeć do jego wnętrza, aby przekonać się, że należy do chordofonów czyli instrumentów strunowych. Dziewczynki z pracowni z akompaniamentem nauczyciela nauczyły małych plastyków jednej ze swoich swojej zabaw muzyczno – ruchowych. Niektórzy mogli zdobyć małe doświadczenie koncertowe. A Pani Marzenka wykonała na zamówienie specjalny, „owadzi” utwór. ;-). Zapraszamy do odsłuchania krótkiej „pocztówki dźwiękowej”
https://drive.google.com/file/d/11QX4fEV-fMuskvfqEvwLvXhtIW8Vff6I/view?usp=sharing
Po niecodziennych wizytach, dzieci przystąpiły do tworzenia własnych instrumentów perkusyjnych. Za pomocą zebranych w domach puszek oraz różnych nasion stworzyły marakasy. Do ozdobienia ich wykorzystały kolorowe papiery, pisaki, czarne kartony. Niektórzy mają już plany koncertowe …
Serdeczne podziękowania adresujemy do Uczestniczek Pracowni Wokalno – Estradowej pod opieką artystyczną Pana Dariusza Chmielewskiego.
Z wdzięcznością uśmiechamy się do Pani Igi Kameli i Pana Marcina Kurylaka – Opiekunów artystycznych Pracowni Rozwoju Muzyczno – Ruchowego.
Agnieszka Czachorowska
You must be logged in to post a comment.