„Warsztaty wyjazdowe do Rezerwatu Bielinek i na Wrzosowiska Cedyńskie” – relacja z ósmej edycji projektu
W poniedziałek, 24 października, uczniowie będący członkami Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych ze szkół podstawowych nr 11, 47 i 69 wzięli udział w PROJEKCIE EDUKACYJNYM „TURYSTYKA – REKREACJA – EKOLOGIA”, którego organizatorem był Urząd Miasta Szczecin oraz Pracownia Turystyczno-Ekologiczna Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie.
Warsztaty wyjazdowe do Rezerwatu Bielinek i na Wrzosowiska Cedyńskie pod hasłem „Poznajemy Rezerwaty Przyrody Województwa Zachodniopomorskiego” stanowiły uzupełnienie oferty programowej poszerzonej o wiadomości krajoznawcze dotyczące regionu Pomorza Zachodniego oraz z zakresu ochrony przyrody. Poprowadziła je doświadczona i licencjonowana przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu, Pani Małgorzata Duda.
Pierwszym punktem programu był spacer po Rezerwacie Przyrody Bielinek i dotarcie do punktu, z którego roztaczał się wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie. Położony w gminie Cedynia, na zboczach doliny Odry, rezerwat to jedyne naturalne stanowisko dębu omszonego w Polsce.
Przy drewnianej wiacie, tuż obok której znajdowała się mapa Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz tablice edukacyjne o roślinach i zwierzętach, uczestnicy usłyszeli od przewodniczki wiele ciekawostek o samym rezerwacie, jak i drzewach, które porastają ten teren. Dowiedzieli się m.in. jak rozpoznawać drzewa, jak określać ich wiek i jaki gatunek jest najstarszy.
Kolejnym punktem programu był Rezerwat Przyrody “Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego”, udostępniony dla turystów dopiero od 2016 r. Mimo, że wrzosy już straciły swoją piękną barwę, zachwyt wzbudził przede wszystkim niezwykły krajobraz stepowy i wszechobecny porost – chrobotek alpejski. Z punktu widokowego, na który dotarli uczestnicy wyprawy, roztaczał się piękny widok na wzgórza pokryte wrzosowiskami oraz stanowiska roślinności kserotermicznej.
Przerwę na posiłek uczniowie z opiekunami spędzili pod Górą Czcibora, gdzie usłyszeli od przewodniczki kilka ważnych i historycznych faktów związanych z tym miejscem.
Stąd było już bardzo blisko do najbardziej wysuniętego na zachód punktu Polski, który znajduje się pomiędzy miejscowościami Stary Kostrzynek i Osinowo Dolne. Grupa nie omieszkała dotrzeć i tam, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W drodze do Szczecina, młodzi turyści zatrzymali się jeszcze w Chojnie, by zobaczyć Platana Olbrzyma. Drzewo, pomnik przyrody, jest najokazalszym w Polsce platanem klonolistnym i jednym z najgrubszych drzew w kraju!
Całodniowa wyprawa była dla wszystkich wspaniałą okazją do czerpania radości z obcowania z przyrodą i poszerzenia swojej wiedzy na temat atrakcji turystycznych w naszym regionie.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Dudzie za ciekawostki na temat przyrody i ekologii oraz fachową wiedzę turystyczną.
tekst i zdjęcia: MW
You must be logged in to post a comment.