Nauczyciele:
Beata Umińska
Artur Kotwas

kapela:
Dorota Jaśkiewicz
Dariusz Skrobania
Natalia Czerniawska/Marcel Kruszyński
Ruiqi Dong
Dorota Jaśkiewicz
Ruiqi Dong


Zespół Pieśni i Tańca “Młody Krąg”

Aktualności

PLAN NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Umińska Beata, Kotwas Artur (doc 32 kb)
Umińska Beata, Kotwas Artur (pdf 125 kb)

Zespół Pieśni i Tańca “Młody Krąg” Pracowni Tradycji Polskiej Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie tworzą grupy dzieci, młodzieży i dorosłych. Łączy ich wspólna pasja – miłość do tradycyjnych, polskich pieśni i tańców.
Zespół ma w repertuarze polskie tańce narodowe, a także tańce i przyśpiewki regionalne. Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego Zespołu jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyku. Kroki taneczne, przyśpiewki, gwara, brzmienie kapeli i stroje są odtwarzane z możliwie największą starannością przy współpracy specjalistów z poszczególnych regionów. Opracowania artystyczne ograniczają się do koniecznych „zabiegów” uwzględniających zasady kompozycji scenicznej i możliwości percepcyjnych odbiorcy.
Piękno i urok polskiego folkloru wzbogacają barwne ludowe stroje. Zespół tańczy i śpiewa przy akompaniamencie kapeli w składzie: skrzypce, klarnet, kontrabas, trąbka, i akordeon.

Zajęcia prowadzą:

  1. mgr Beata Umińska – nauczyciel śpiewu i akompaniator oraz twórca opracowań muzycznych. Doświadczony pedagog, muzykolog, folklorysta. Wieloletnia tancerka i instruktorka akademickich Zespołów Pieśni i Tańca w Poznaniu i Szczecinie. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu polskiej muzyki i tańca.
  2. dr Artur Kotwas – nauczyciel tańca i choreograf. Nauczyciel akademicki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz tańca ludowego w Państwowym Ognisku Baletowym w Szczecinie. Związany z folklorem od czasów szkolnych. Wiedzę i umiejętności zdobywał podczas kursu instruktorskiego tańca ludowego w Mazowieckim Instytucie Kultury, a także na licznych szkoleniach folklorystycznych.