40 urodziny jachtu Zryw
Jacht Zryw – Taurus – długość 10,57 m, szerokość 3,69 m, pow. żagli 48,7 m² i zanurzeniu 2,05 m wybudowany został w 1978 roku w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi. Projektantami jachtu Krzysztof „Kuba” Jaworski i Czesław Gogołkiewicz. Miał to być jacht przede wszystkim szybki i takim się okazał, szybkim morskim jachtem regatowym. W tym samym roku został podarowany od Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego dla Pałacu Młodzieży z okazji jego 25-Lecia. 26 października 1978 roku odbył się chrzest jachtu. Matką chrzestną została Pani Irena Janicka zasłużona działaczka SZS i organizacji sportowej dla dzieci i młodzieży Zryw. Na chrzcie nadano mu nazwę „Zryw”. Ośrodek Morski Pałacu Młodzieży obejmował swoją działalnością młodzież szkolną. I takie przeznaczenie miał również jacht. – pływać z młodzieżą, szkolić i wychowywać.
W 1980 roku Zryw z kapitanem Andrzejem Gedyminem wraz z załogą odbył rejs do Tallinna, gdzie odbywała się olimpiada żeglarska – Moskwa 1980. Od 1981 roku pod kapitanem Mirosławem Szymcem jacht wielokrotnie zdobywa tytuł v-ce mistrza Polski w regatach morskich. W 1990 roku kapitan Mieczysław Ircha wraz załogą odbył rejs do Norwegii dopływając do Stavanger. Do czasu remontu na jachcie odbywają się liczne rejsy szkoleniowo-turystyczne po Bałtyku.
W 2001 roku jacht przechodzi remont. Zostaje wymieniony pokład, przebudowano kokpit oraz zostały wstawione liczne wzmocnienia kadłuba i pokładu. W 2004 roku kapitanem jachtu zostaje Wojtek Kaczor, i od razu organizuje rejs do Oslo i bierze udział w Bałtyckich Regatach Czterech zakątków. W 2005 roku wraz załogą opływa Bałtyk Południowy odwiedzając między innymi takie porty jak: Rönne, Kalmar, Visby, Sztokholm, Verre, Ventplis. Rejs ten został wyróżniony przez ZOZŻ odznaką Szczecińskich Żeglarzy Turystów Roku 2005. W 2006 roku załoga postanowiła odwiedzić Świętego Mikołaja w Rovaniemi na kole podbiegunowym. Zrobili pętlę dookoła Bałtyku tym razem w kierunku przeciwnym do trasy 2005 roku. Załogę stanowiła młodzież w wieku 16 – 19 lat. Żegluga trwała 36 dni w czasie których przepłynęli 2353 Mm odwiedzając 31 portów. Po raz drugi otrzymali odznakę Szczecińskich Żeglarzy Turystów roku 2006. W 2007 roku jacht po raz pierwszy w swojej historii bierze udział w regatach TTSR z pamiętnym finałem w Szczecinie pod dowództwem Wojtka Kaczora. Od samego początku startów w regatach Zryw był najmniejszym jachtem. Jachtem dowodził Wojtek Kaczor.
W następnym roku Zryw w regatach TTSR na trasie z Liverpoolu (Wielka Brytania) do Maloy i Bergen (Norwegia) z finałem w Den Helder jacht po raz pierwszy od kilkunastu lat znalazł się na wschód od południka 10º E – czyli poza Morzem Bałtyckim. W regatach tych załoga jachtu zdobywa nagrodę najmłodszej załogi.
W 2009 roku dowodzenie jachtem przejmuje kapitan Mieczysław Ircha. W 2010 roku załoga wraz z kapitanem dostaje wyróżnienie ZOZŻ „Szczeciński Rejs Roku 2010 – Morze Północne TTSR 2010. Rejs trwał 6 tygodni, podczas którego odwiedzono między innymi Krystiansand, Hartlepool, Londyn, Ostendę, Amsterdam. Podobny rejs odbył się również w 2014 roku podczas którego opłynięto południową Norwegię aż do Bergen po przez Esbierg, Londyn, Zee Brugge, Wyspy Fryzyjskie, Amsterdam, Laboe. W 2015 roku jacht bierze udział w Baltic Tall Ship Races na trasie Kłajpeda z finałem w Szczecinie, promując Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w związku z 20-leciem istnienia programu. Z programem tym „Zryw” związany jest od samego początku. Wszystkie rejsy których uczestnikami była młodzież, były rejsami szkoleniowymi, mającymi na celu wychowanie przyszłych adeptów żeglarstwa. Przykładem jest uczestnik programu i zajęć żeglarskich w Pałacu Młodzieży, obecnym Centrum Żeglarskim, Tomasz Andraszewicz, który aktualnie pracuje jako kapitan jachtu Urtica w CŻ.
Jacht Zryw po przepłynięciu ponad 20 000 Mm pod dowództwem kapitana Mieczysława Irchy, w 2017 roku przeszedł pod komendę kapitana Wojciecha Zakrzewskiego, również wychowanka programu edukacji morskiej.W tym samym roku jacht z nowym kapitanem bierze udział w regatach TTSR zdobywając IV miejsce w klasie D i jest najlepszą polską jednostką w tej klasie. Jest również najmłodszą załogą w klasie.
Zryw oprócz startów w mistrzostwach Polski pod kapitanem M. Szymcem i TTSR ma również w swojej historii udział w „Regatach Unity Line”, „Regatach Samotników o Puchar Poloneza”. W 2011r. i w 2012 w ych regatach płynął M. Ircha zdobywając II miejsce w klasie otwartej. W klasie double hand w tych samych regatach rok później brał udział kapitan Przemysław Biełło wraz córką Karoliną wychowanką programu edukacji, a następnie w 2017 roku popłynął kapitan Wojciech Zakrzewski z Maksymilianem Bojkiem.
Jachtowi życzymy dalszej pięknej historii na następne 40 lat i jeszcze dłużej!
Tekst: Jolanta Gałęzowska
Zdjęcia: J. Raducha, M. Ircha, M. Szymiec
You must be logged in to post a comment.