Festiwal O!PLA zakończony! – rozmowa z Agnieszką Czachorowską
Festiwal O!PLA zakończony! W związku z tym publikujemy wywiad z panią Agnieszką Czachorowską, odpowiedzialną w tym roku za organizację przeglądu i głosowanie w Pałacu Młodzieży. Rozmowę poprowadziła Alicja Gałecka z Pracowni Dziennikarskiej.
Alicja Gałecka: Ile filmów zostało zgłoszonych do tegorocznego konkursu?
Pani Agnieszka Czachorowska: Do 12 edycji festiwalu polskiej animacji O!PLA zostało zgłoszonych w sumie 297 filmów. Z tych filmów do trzech konkursów: głównego, konkursu Teraz Dzieci Mają Głos (TDMG) oraz konkursu Teraz My zakwalifikowały się 103 tytuły. Pałac Młodzieży jako lokalny organizator prezentował filmy z konkursu TDMG – jest ich w sumie 22. Niektóre pracownie uczestniczyły w oglądaniu filmów z konkursu Teraz My!
A. G.: Jaki był średni czas produkcji jednego filmu animowanego?
A.Cz.: Jest to złożony proces, składający się z wielu etapów. Aby wyprodukować prosty wideoklip animowany, który trwa 60-90 sekund potrzeba od 8 do 10 tygodni. Bardziej złożone sceny np. baśniowe lub sceny walk – przygotowuje się nawet kilka miesięcy. W produkcji filmu najważniejszy jest pomysł, który jest poddawany metodzie „burzy mózgów”. Następnie powstaje scenariusz, który zawiera kwestie lektora (aktorów) oraz słowy opis obrazów. Potem powstaje storyboard, ilustracje i właściwa część czyli animacja (inaczej wprawienie obrazów w ruch). Następnie udźwiękawia się powstały klip – dodaje się głosy aktorów czy lektora oraz efekty dźwiękowe.
A.G.:Kim są autorzy filmów?
A.Cz.: W konkursie TDMG wzięli udział profesjonalni twórcy. Podam link, gdzie można poczytać o nich więcej
https://polskaanimacja.wordpress.com/teraz-dzieci-maja-glos_24/
Z kolei w konkursie Teraz My – twórcami były dzieci i młodzież. Pod poniższym adresem można przeczytać więcej:
https://polskaanimacja.wordpress.com/teraz-my_24/
A.G.: Czy ogólnie rzecz biorąc, tematyka filmów jest jakoś narzucona, czy jest to subiektywna decyzja autorów?
A.Cz.: Nie ma narzuconych tematów. Jedynym ograniczeniem jest wiek adresatów, który wymaga fabuły, efektów wizualno – dźwiękowych dostosowanych do ich wieku.
A. G.: Główna nagroda dla zwycięzcy to…?
A. Cz.: Nagrodami regulaminowymi na O!PLA są statuetki ZŁOTYCH, SREBRNYCH I BRĄZOWYCH TOBOŁKÓW KOZIOŁKA MATOŁKA przyznawane kolejno za zajęcie I, II i III miejsca w każdej kategorii Konkursu Głównego, Teraz Dzieci Mają Gos! oraz Teraz My!. W pozostałych Konkursach będą przyznane dyplomy. Także za zajęcie IV miejsca w każdej kategorii przyznawane są Dyplomy. Ponadto przyznawane są Wyróżnienia Specjalne O!PLA (Dyplomy) oraz nagrody pozaregulaminowe: zaproszenia poza selekcją do konkursów zaprzyjaźnionych festiwali: ANIMOCJE, CRAFT, EUROSHORTS, KOCHAM DZIWNE KINO, OKFA, OPOLSKIE LAMY, RISING OF LUSITANIA, STOPTRIK). O!PLA przyznaje także nominacje do NAGRODY im. Jana Machulskiego. Pan Piotr Kardas, dyrektor O!PLA, powiedział mi także, że po uzgodnieniu z Głównym Organizatorem O!PLA mogą być również przyznane nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez Lokalnych Organizatorów, firmy, instytucje, organizacje, osoby prywatne lub inne festiwale filmowe. (odpowiedź uzyskana od Piotra Kardasa – Dyrektora O!PLA)
A.G.: Kto jest organizatorem Festiwalu O!Pla?
A.Cz.: Realizowany od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest niezależną inicjatywą będącą przede wszystkim odzyskiwaniem kontaktu i (od)budową relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Za tworzenie festiwalu odpowiada Piotr Kardas – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA..
A.G.: Zwycięzcom, oczywiście gratulujemy, a ja bardzo dziękuję za miłą i wyczerpującą rozmowę.
A.Cz.: Ja również zwycięzcom gratuluję, a Tobie Alicjo, serdecznie dziękuję za miło spędzony czas.
You must be logged in to post a comment.