Nauczyciel z pasją. Uczniowie Melpomeny – Marcel Mroczek
Marcel Mroczek – z wykształcenia filozof-kulturoznawca, pedagog, reżysera teatrów dziecięcych i młodzieżowych, a co ważne absolwent Pałacu Młodzieży, a wcześniej asystent ś.p. Danuty Chudzianki, szczecińskiej aktorki, która przez wiele lat szkoliła szczecińską młodzież w aktorskim fachu. W 2014 r. uhonorowany tytułem I Wicebelfra przez szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wierzy w słowa Platona: „Człowiek zupełnie nietknięty szałem nie wejdzie do świątyni muz”.
Pracownia Teatralna pod opieką Marcela Mroczka w 2020 roku obchodziła swoje dziesięciolecie. W jej obecny skład wchodzi kilka grup teatralnych:
1) Teatr Ruchu i Maski MASZKARON – zespół wyspecjalizowany w odmiennym niż klasyczny języku teatru. Młodzi adepci zgłębiają techniki pracy ciałem, pracy przedmiotem, lalką, a nade wszystko pracy maską – za każdym razem specjalnie tworzoną na potrzeby spektaklu. Podczas zajęć wykorzystywane są metody Jacquesa Lecoq’a, praktyka i teoretyka teatru, dążący do osiągnięcia u aktora tzw. ciała poetyckiego. TRiM Maszkaron jest grupą konkursową, tzn. jeżdżącą i prezentującą swój dorobek na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach.
2) Pomorska Trupa Pałacowa – zespół o klasycznych korzeniach, specjalizujący się w spektaklach o wyraźnej grze psychologicznej aktorów z wykorzystaniem słowa mówionego. Trupa sięga w swej pracy zarówno do tekstów klasycznych, jak i współczesnych, szukając w nich aktualności mogącej zachęcić widza do refleksji nad otaczającą go rzeczywistością. Podczas zajęć wykorzystuje się elementy metod K. Stanisławskiego, P. Brooke’a czy J. rotowskiego. Pomorska Trupa Pałacowa również jest grupą konkursową.
3) Faktoria – grupa warsztatowa skupiająca osoby raczkujące w „branży teatralnej”. Młodzież przez cały rok szkolny uczy się podstaw aktorstwa, poznaje i zaznajamia się z trudnościami, jakie czekają na scenie, nabywa umiejętności niezbędnych do publicznego występowania. Jest to również czas integracji, przełamywania barier i zabaw rozwijających wyobraźnię młodego aktora czy aktorki.
4) Bez Barier – grupa integracyjna teatralno-taneczna, w której skład wchodzą dzieci i młodzież z orzeczeniami o niepełnosprawności. Młodzi aktorzy przez cały rok szkolny skupiają się na przygotowaniu spektaklu na wybrany przez siebie we wrześniu temat. Ma za sobą już spektakle o piratach, kowbojach, Scooby Doo czy Harrym Potterze. Praca teatralna grupy Bez Barier głównie opiera się na opanowywaniu i pracy nad choreografią sceniczną, uzyskaniu wyrazistości i głośności mówienia oraz uczestnictwie w rozwijających wyobraźnię zabawach.
5) Teatr Opowieści Rolplej oraz Rolplej Junior – wyjątkowe (i być może jedyne) w skali kraju młodzieżowe grupy teatralne skupiające się wokół zagadnienia narracyjnych gier fabularnych (RPG) i sposobach wykorzystania w nich technik aktorskich i reżyserskich. Młodzi „rolplejowcy” poznają podstawy pracy aktora i reżysera, piszą scenariusze sesji RPG i zgłębiają tajniki ludologii (nauki o grach). Ich celem nie jest blask reflektorów, lecz zaciszne miejsce w domu, w którym razem z przyjaciółmi mogą snuć opowieści i przeżywać przygody dziejące się w ich wyobraźni.
Pomimo „młodości” tej Pracowni Teatralnej ma ona na swoi koncie wielu absolwentów, którzy swej teatralnej drogi nie ukończyli na Pałacu Młodzieży. M się ona poszczycić jedenaściorgiem osób, które z powodzeniem dostały się do szkół teatralnych zarówno w kraju jak i za granicą. Dwie z nich pracują obecnie zawodowo, pozostałe zaś albo nadal studiują, albo wykorzystują aktorskie doświadczenia w pracy dziennikarskiej lub innej związanej z publicznym występowaniem. Co ciekawe, absolwenci zajęć teatralnych Pałacu Młodzieży bardzo często wybierają inne niż teatralne sceny w swoim zawodowym życiu – idą na studia związane z mediami takimi jak radio czy telewizja, ale również sięgają po studia prawnicze. Wiedzę i umiejętności nabyte na zajęciach (m.in. pewność siebie, umiejętność wyrazistego i ekspresyjnego mówienia, nieszablonowe i kreatywne myślenie) wykorzystują z powodzeniem w innych dziedzinach życia.
Zanim jednak młodzi absolwenci udadzą się na studia, zmagają się z innymi grupami teatralnymi na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach czy festiwalach. Pracownia Teatralna Marcela Mroczka może poszczycić się wieloma trofeami zdobytymi w różnych latach. Zespoły zdobywały m.in. tytuł Laureata Wojewódzkich Prezentacjach Amatorskich Zespołów Teatralnych ARA w latach 2012, 2015, 2016, I miejsce na XV Dolnośląskich Spotkań Teatrów Młodzieżowych CHOCHOŁ 2017 we Wrocławiu, Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich „Teatralia 2016” w Legionowie, nie licząc indywidualnych nagród aktorskich.
Marcel Mroczek oprócz zajęć teatralnych organizuje w Pałacu trzy wydarzenia kulturalne:
- Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny (PUF!) – konwent poświęcony fantastyce, literaturze, grom i rekonstrukcjom historycznym,
- Miejski Konkurs Fotograficzny Fantastyczny Szczecin.
- Kości zostały rzucone. Sobota z RPG – comiesięczną imprezę dla miłośników gier RPG, która w tym roku obchodzi swoje pięciolecie.
Marcel Mroczek w swojej pracy z uczniami stawia akcent przede wszystkim na świadomość ciała i możliwości, jakie za tym idą. Z tygodnia na tydzień stara się pokonywać kolejne bariery swoich podopiecznych tak, by ich rozwój i umiejętności był możliwe do wykorzystania nie tylko na scenie, ale również w codziennym życiu. Stara się sięgać nie tylko do klasycznych metod, ale również nowatorskich, eksperymentalnych, otwierających młodego aktora na nowe sensy literackie czy sceniczne. Najważniejsze jest, by w samej pracy była odrobina szaleństwa i świeżości, tak ważnej do zainteresowania zarówno aktora jak i widza.
Tekst ukazał się w Miesięczniku Pedagogicznym DIALOGI nr 6/2021
You must be logged in to post a comment.