Święto Języka Ojczystego…
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony ponad 20 lat temu przez UNESCO ku pamięci wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu. W 1954 roku zginęła grupa studentów z uniwersytetu w Dhace. Miało to miejsce podczas manifestacji o nadanie językowi bengalskiemu charakteru urzędowego. Tamte wydarzenia spowodowały, że wiele lat później zapoczątkowano akcję, mającą na celu docenienie ojczystych języków, ich piękna i różnorodności. Warto przy tej okazji przypomnieć, że każdy język narodowy jest jednym z elementów wyróżniających daną grupę ludzi od innej. Na świecie istnieje około 7000 różnych języków, nie wliczając w to dialektów. Ta imponująca liczba z roku na rok, niestety, spada, poprzez choćby narastającą ekspansję angielszczyzny. Szacuje się, że do końca tego stulecia ponad połowa z nich zniknie na zawsze, a wraz z nimi wyjątkowa kultura i przeszłość przodków. Naukowcy wyliczają, że co dwa tygodnie na Ziemi umiera jeden język wraz z najstarszymi mieszkańcami.
“A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – te słowa Mikołaja Reja zna chyba każdy, ale czy każdy Polak pielęgnuje swój ojczysty język? W ciągu ostatnich lat, również za sprawą postępującej cyfryzacji, stosujemy coraz więcej makaronizmów. Ekspansja angielszczyzny przybiera na sile i to od nas samych zależy, czy będziemy pielęgnować ojczystą mowę, czy bezpowrotnie utraci ona swój unikalny charakter. W sprawę ratowania ginących języków świata przed kilkoma laty zaangażowała się firma Google. Dzięki stworzonemu specjalnemu serwisowi o nazwie Endangered Languages Project można udostępniać nagrania w zagrożonych językach, by pamięć o nich przetrwała i była dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Co ciekawe, w owym serwisie oznaczono również jako ginące dwie polskie odmiany języka – kaszubski i śląski. Czy to już nie najwyższy czas, aby coś z tym zrobić?
Michał Marcinów, 17 lat
Każdy z nas powinien wiedzieć, czym jest język ojczysty. Słyszeliście, że podobno od 1950 roku zanikło ich 250, a 5 lat temu zostało zagrożonych wyginięciem aż 40 procent z nich? Trochę to niepokojące. Dlatego cieszmy się 21 lutego. Spytacie ,,dlaczego”? Otóż wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To nam uświadamia, że języki narodowe są wyjątkowe, bo gdyby nie one, to jak poznalibyśmy historie naszych przodków? Wiem, że da się ją poznać także dzięki malowidłom, ale to właśnie przede wszystkim słowa najlepiej ją opisują. A co Wy sądzicie o tym dniu?
Natalia Odrowska, 12 lat
zdjęcie: pixabay.com