Powrót z rejsu dookoła świata
Mogę dumnie powiedzieć „Byłem laureatem konkursu i miałem ogromny zaszczyt uczestniczyć w jednym (ostatnim) etapie Rejsu Niepodległości zorganizowanym dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.”
Rejs Niepodległości rozpoczął się 20 maja zeszłego roku. Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata . W każdym z nich odbywała się impreza promująca Polskę. Punktem kulminacyjnym rejsu był udział całej załogi w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Tam właśnie rozpoczął się etap, w którym brałem udział. Odwiedziłam m.in. Nassau, Cartagenę, Ponta Delgadę i Londyn. Po ponad 60 dniach rejsu, przepłyniętych 6800 milach morskich wróciłem do domu.
28 marca, w Gdyni Dar Młodzieży w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej wyłonił się z gęstej mgły. Przywitał nas m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, władze i studenci Uniwersytetu Morskiego, nasi bliscy i znajomi oraz wielu sympatyków rejsu. W trakcie przemówienia pan minister ogłosił, że ruszyły plany budowy następcy Daru Młodzieży.
W trakcie rejsu ciężko pracowałem, wypełniając wszystkie obowiązki, poznawałem inne kultury i ludzi żyjących w różnych zakątkach świata. Nawiązywałem nowe znajomości i przyjaźnie, odwiedzałem ciekawe miejsca. Na pewno była to niesamowita przygoda, ale równocześnie intensywna promocja polskiej historii, kultury i tradycji oraz świetna lekcja patriotyzmu. Myślę, że uczestnictwo w tym niesamowitym przedsięwzięciu zmieniło moje życie na lepsze.