Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji
Al. Piastów 7, Szczecin
tel. (91) 422-52-61, w. 34
e-mail: edumorska@palac.szczecin.pl
pok. 102, I p.

Monika Chmielewska – Kierownik Pracowni Edukacji Morskiej

zadaniowy czas pracy
PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
od 12:00 do 14:00 do 14:00 od 12:00 do 13:00


Jerzy Szwoch – nauczyciel

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
9.00-12.00 SKEM
17.30 – 19.00 zajęcia
9.45-12.00  SKEM
WYDARZENIA Konkursy/REGULAMINY
Formularze do pobrania WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY MORSKIEJ I ŻEGLARSKIEJ

 


Kapituła Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej jest zespołem doradczym dla Koordynatora Programu.

Skład Kapituły Programu:

  1. Grzegorz Janowski – Przewodniczący Kapituły
  2. Marta Dziomdziora – Dyrektor Pałacu Młodzieży
  3. Monika Chmielewska – Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego Pałacu Młodzieży;
  4. Wiesław Seidler;
  5. kpt Jerzy Szwoch;
  6. kpt Mieczysław Ircha;
  7. Anna Hanczewska;
  8. Jolanta Gałęzowska;
  9. Krzysztof Synowiec;
  10. Dariusz Mnich;
  11. Elwira Rewcio;
  12. †Jerzy Kaczor


O PROGRAMIE:

W Pracowni Edukacji Morskiej Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie realizowany jest Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze przygody – z wiatrem żaglach”.

Program edukacji wodnej i żeglarskiej realizowany jest, jako miejski program edukacyjny, który był i jest jedynym w skali kraju tak dużym „morskim” przedsięwzięciem edukacyjno-wychowawczym. Nasz wyjątkowy program powstał w latach 90-tych na podstawie wieloletnich doświadczeń nauczycieli, instruktorów i braci żeglarskiej a następnie uchwał o polityce społecznej miasta Szczecin, a także doświadczeń działającej Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami, prowadzonej przez żeglarza i pisarza marynistę Zbigniewa Kosiorowskiego.

Program, jako zadanie publiczne Gminy Miasto Szczecin – wprowadzony został do realizacji w 1995 roku, jako zadanie własne. Początkowo program realizowany był przez Pałac Młodzieży, a następnie w latach 1996-2007 przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, jako tzw. zadanie publiczne miasta zlecane do realizacji organizacją pozarządowym. Od 2008 roku zadanie wraca do Pałacu Młodzieży PCE placówki oświatowo-wychowawczej podległej Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin. Zadanie finansowane jest w ramach środków zapisanych w budżecie Gminy Miasto Szczecin, a realizatorem całości jest znowu Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji, dysponujący własną miejską bazą żeglarską nad jeziorem Dąbie (od początku 2009 r. przekształconą w samodzielną placówkę oświatową – Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej – dziś Centrum Żeglarskie). Inicjatorem i koordynatorem programu – był do 2011 r. Wiesław Seidler, dziś za sterem Edukacji Morskiej stoi Monika Chmielewska. Ze strony Urzędu Miasta realizację Programu nadzoruje Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, a działania wspiera współtwórca programu p. Grzegorz Janowski.

Program każdego roku skupia ok. 50 szkolnych kół edukacji morskiej, działających w szczecińskich przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Obecnie bierze w nim udział 13 przedszkoli, 19 szkół podstawowych, 12 szkół średnich oraz 7 placówek specjalnych i ośrodków młodzieżowych. Podczas roku szkolnego prowadzone są działania w Szkolnych Kołach Edukacji Morskiej, takie jak: zajęcia programowe, warsztaty szkoleniowe, przeglądy szant i piosenki żeglarskiej, konkursy wiedzy, fotograficzne, wystawy oraz praktyczne zajęcia na jednostkach pływających Centrum Żeglarskiego.

Zgodnie z założeniami programowymi każda placówka przed rozpoczęciem zajęć praktycznych na wodzie obowiązana jest do udziału w programie doskonalenia nauki pływanie – zajęcia organizowane na szczecińskich pływalniach oraz w organizowanych przez Pałac Młodzieży PCE warsztatach „Bezpieczni Pod Żaglami” z udziałem instruktorów i ratowników WOPR.

Dla najmłodszych naszych wychowanków Pałac Młodzieży PCE w ramach działań programowych organizował rejsy po Odrze statkami białej floty pt. „Poznaj Morski Szczecin”. Dla starszych uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzone są szkolenia i warsztaty żeglarskie w ramach „ABC Żeglarskie” na jeziorze Dąbie w oparciu o bazę i sprzęt Centrum Żeglarskiego na Optymistach, Skipperach czy łodziach wiosłowo-żaglowych DZ. Członkowie Szkolnych Kół Edukacji Morskiej mają również możliwość udziału w kilkudniowych rejsach zalewowych i morskich w rejonie Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku Południowego, na miejskich jachtach „Dar Szczecina”, „Urtica” i „Zryw” z możliwością odwiedzenia portów polskich, niemieckich, duńskich i szwedzkich.

Od roku 2013 w ramach projektów „Na Szlaku Wielkich Wypraw” i „Rejsy Odkrywców” organizowane są rejsy szkoleniowe i wyprawy żeglarskie na żaglowcu STS Kapitan Borchardt, s/y Dar Szczecin i s/y Urtica. W roku 2015 członkowie SKEM mieli możliwość udziału w „Wyprawie żeglarskiej Narwik 2015”, którego byliśmy współorganizatorami, jako edukacja morska. Kolejnym sztandarowym zadaniem realizowanym w 2018 roku była organizacja specjalnej wokół bałtyckiej wyprawy załóg młodzieżowych, pod hasłem – „Rejsy Odkrywców – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”. Celem tej wyprawy było przede wszystkim uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a tym samym wyprawa stała się integralnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”.

Wyprawa zorganizowana została w oparciu o dwa miejskich jachty z Centrum Żeglarskiego – „s/y Dar Szczecina”, (Ambasador Szczecina) i „ s/y Urticę” oraz wyczarterowany na wyprawę żaglowiec STS Kapitan Borchardt. W trakcie rejsów, w których wzięło udział prawie 200 uczestników zaplanowano odwiedzenie kilkunastu nadbałtyckich portów i miastach partnerskich Szczecina, między innymi Esbjerg, Bremenhaven, Lübeck, Rostock, Greifswald, Kłajpeda i Malmo.

Uczestnicy programu członkowie Szkolnych Kół Edukacji Morskiej mają możliwość uczestnictwa w rejsach szkoleniowych na akwenie Morza Bałtyckiego oraz udziału w rejsach doprowadzających do regat The Tall Ships Races a także stanowić trzon załóg reprezentujących Szczecin w regatach TTSR.