1047 Leśna Sobota – relacja
Wypoczęci po świętach, spotkaliśmy się 15 kwietnia na 1047 Leśnej Sobocie.
Na pętli Osiedle Bukowe zebrała się grupa osób, chętnych do wędrówki. Pogoda była niepewna, ale bez obaw, że będzie padało, ruszyliśmy na szlak. Celem naszej wędrówki był Głaz Kołyska, leżący na styku szlaku czerwonego i czarnego. Wędrówkę rozpoczęliśmy zielonym szlakiem.
Po czterech kilometrach marszu, odpoczywaliśmy na parkingu leśnym przy Źródełku pod Bukowcem. Podczas przerwy w wędrówce odbyła się mała, miła uroczystość. Dwie młode turystki: Marcelina i Klara, ze Szkoły Podstawowej nr 37, otrzymały srebrne i złote odznaki „Siedmiomilowe Buty”, które zdobyły wędrując na Leśnych Sobotach. Gratulacje!
Odcinek trasy od źródełka do głazu Kołyska przeszliśmy czerwonym szlakiem, pełnym niespodzianek. Oznakowanie szlaku było fatalne, mało widoczne. W wielu miejscach brakowało znaków na drzewach. No i było błoto i mnóstwo wyciętych drzew i krzewów na drodze. Ale nikt nie narzekał. Gdy doszliśmy do głazu, z charakterystycznym wgłębieniem, usłyszeliśmy legendę o nim.
Kołyska jest okazałym głazem, trochę mniejszym od największego w Puszczy Bukowej – Głazu Krajoznawców. W drogę powrotną ruszyliśmy inną trasą. Drogą Zygzak doszliśmy do parkingu leśnego w Kołówku, na którym jest głaz „Serce Puszczy” z wyrytą inskrypcją: Tutaj czas ma inny wymiar. Zwolnij, tu bije… SERCE PUSZCZY. Głaz ustawiono w 2004 roku z okazji 80-lecia Lasów Państwowych. Stąd żółtym szlakiem wróciliśmy do Klęskowa.
W rajdzie wzięły udział 64 osoby z 6 szkół.
Elżbieta Wielgoszewska
Zdjęcia: Arkadiusz Skrzypkowiak, SP nr 74; Kuba Głowiński, SP 37
You must be logged in to post a comment.