1043 – To była ostatnia Leśna Sobota w tym semestrze!
W chłodny poranek, 4 lutego na miejscu zbiórki 1043 Leśnej Soboty pojawiła się grupa młodych i trochę starszych wytrawnych turystów. Wyruszaliśmy z osiedla Bukowego, a celem naszej wędrówki był największy w Puszczy Bukowej głaz Krajoznawców. Pierwszy przystanek był przy dębach Bolesława Krzywoustego. Legenda mówi, że w tym miejscu, w cieniu dębów, w roku 1121, odpoczywał król Bolesław Krzywousty po zwycięstwie nad wojskami pomorskimi. Szkoda tylko, że jest to legenda, bo dęby są dużo młodsze i mają ok. 700 lat…
Ruszając w dalszą drogę weszliśmy na zielony szlak. Gdy doszliśmy do polany Harcerskiej zrobiliśmy sobie przerwę na wzmocnienie sił i na potwierdzenie trasy w książeczkach odznak turystycznych. Idąc dalej za znakami zielonego szlaku dotarliśmy do Bramy Czwójdzińskiego. I stąd dalsza wędrówka prowadziła wzdłuż strumienia Słupienica, w wodach którego krył się głaz Słupieniec. Trudno było go odnaleźć, ale daliśmy radę!
Trasa była bardzo ciężka, bo trzeba było walczyć z wszechobecnym błotem. Po dotarciu do Kołówka przeszliśmy żółtym szlakiem obok lipy Pokoju z roku 1871 i dotarliśmy do miejsca złazu. Po obejrzeniu głazu Krajoznawców i krótkim odpoczynku ruszyliśmy Drogą Górską do domu.
W rajdzie wzięło udział 62 turystów z 6 szkół.
tekst: Elżbieta Wielgoszewska
zdjęcia: Arkadiusz Skrzypkowiak, SP nr 74
You must be logged in to post a comment.