Nauczyciel z pasją. Od zajęć tańca etnicznego do książki – Justyna Kozłowska
Choreograf, instruktor rekreacji ruchowej fitness, arteterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie w zakresie Ochrony Roślin i Środowiska.
Edukację taneczną rozpoczęła w Pałacu Młodzieży w zespole tanecznym „Rytm” pod kierunkiem p. Mirosławy Beyer, a później Małgorzaty Olkowskiej. Interesuje ją taniec wraz z kulturą i specyfiką krajów, z których pochodzi. Prawdziwą pasją stał się dla niej taniec afrykański, orientalny, hawajskie hula. Tańczy też flamenco. Swoją wiedzę w dziedzinie tańców etnicznych pogłębia w oparciu o współpracę z wyjątkowymi ludźmi, muzykami, choreografami, tancerzami z całego Świata. Od lat fascynuje ją wykorzystanie tańców, śpiewu i muzyki etnicznej w kontekście choreoterapii i pracy z ludźmi o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Nieodłącznym elementem jej pracy są podróże. Uczestniczy w Międzynarodowych Warsztatach Tańca wprost u źródeł (Afryka Zachodnia – Senegal, Gambia, Gwinea, Kraje Orientu i inne).
PRACOWNIA TAŃCA ETNICZNEGO pod kierunkiem Justyny Kozłowskiej jest wielopokoleniowa i zajmuje się tańcami charakterystycznymi dla różnych rejonów Świata, głównie Afryki, Hawajów, Krajów Orientu, Hiszpanii. Jest nieodzownie związana z muzyką etniczną i charakterystycznymi dla niej instrumentami. Przygotowuje tematyczne widowiska taneczno-muzyczne, którym towarzyszą wystawy pracy twórczej uzupełniające charakter danego wydarzenia. Dzięki temu widownia poznaje nie tylko tańce, pieśni, ale również kulturę, sztukę i rękodzieło ciekawych, często bardzo odległych miejsc na Ziemi. W Pracowni Tańca Etnicznego słońce świeci przez cały rok i często można usłyszeć szum morza czy oceanu. Tu podziwia się piękno natury, a także przypomina, że wszyscy jesteśmy częścią fascynującego Świata.
„BYĆ CZĘŚCIĄ FASCYNUJĄCEGO ŚWIATA” Justyny Kozłowskiej to zbiór postów do zajęć internetowych, przygotowanych przez autorkę w czasie pandemii dla swoich uczestniczek z Pracowni Tańca Etnicznego Pałacu Młodzieży w Szczecinie.
Teksty wydane w formie książki stanowią niezwykły materiał, pełen ciekawostek, opisów i przemyśleń dotyczących pobytu w Afryce Zachodniej. Jednocześnie w każdym z nich zawarte jest pewne przesłanie. Dowiemy się, że warto dbać o otaczającą nas przyrodę, a także obserwować, poznawać i doceniać jej bogactwo naturalne. Zdjęcia w dużej części wykonane przez samą autorkę są barwnym dopełnieniem całości. Czytając i oglądając, przez moment stajemy się uczestnikami niezwykłej, afrykańskiej przygody.
To właśnie podróże są nieodzownym elementem zdobywania przez nauczycielkę etnicznej wiedzy i tanecznych umiejętności. Pobyty w Afryce Zachodniej (Gambia, Senegal, Gwinea) były inspiracją do stworzenia tej publikacji.
Tekst ukazał się w Miesięczniku Pedagogicznym DIALOGI nr 2/2021
You must be logged in to post a comment.