Leśna Sobota – wspominamy #2
Na 21 listopada zaplanowana była 1016 Leśna Sobota po Puszczy Wkrzańskiej ze złazem przy Wieży Bismarcka. Naszą wędrówkę rozpoczęlibyśmy na Warszewie na malowniczym skwerku z pomnikiem słonia, gdzie swój początek ma żółty szlak „Gocławski”. Pomnik słonia ustawiony był niegdyś na środku fontanny. Wykonany został w 1934 r. przez artystę Kurta Schwerdtfegera.
Szlak „Gocławski” to jeden z najciekawszych szlaków, łączących północne dzielnice Szczecina. Wędrując nim możemy poznać przedwojenną historię starego Szczecina. Są tam ślady po dawnych miejscach rekreacyjnych, z których przed wojną korzystali mieszkańcy Szczecina
Idąc szlakiem i trasą widokową docieramy do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Wodozbiór”. Postawiono tam efektowną, drewnianą wieżę z tarasem widokowym. Okrążając Wysoki Staw i podmokłe obszary zalewowe docieramy do Starego Bukowa. Na południe od tego miejsca znajduje się Głaz Bukowski. Jest to granit o obwodzie 6,8 m i wysokości 2,7 m. Na głazie umieszczono napis w języku niemieckim: „Przyroda jest nieskończenie zróżnicowanym Bogiem. Schiller”.
Wędrując po ścieżkach ogrodu i parku Starego Bukowa docieramy do strumienia Gręziniec. Znajdował się tu kiedyś urokliwy, zbudowany w poczdamskim klimacie zespół pałacowo-parkowy. Obecnie zachowały się tylko ruiny budynków i pozostałości basenu, zaś park, niegdyś angielski, przypomina zwykły las. Jest to gratka dla przyrodników, bo odnajdą tam ciekawe okazy. W okolicach trasy znajdziemy sporo pomników przyrody takie jak wiekowe buki, kasztanowce czy graby. Przekraczając Gręziniec i kierując się dalej w stronę Wieży Bismarcka docieramy do osiedla domów jednorodzinnych .
Wieża Bismarcka zwana obecnie Wieżą Gocławską stoi na Zielonym Wzgórzu na szczecińskim osiedlu Gocław. Wzgórze nosiło przed wojną nazwę Weinberg (Winna Góra) – od winorośli uprawianych jego zboczach. Zielone Wzgórze ma też swoje tajemnice – to schrony, wydrążone we wzniesieniu. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 10 sierpnia 1921 roku.
Obecnie zabytek jest remontowany. Nie można jeszcze podziwiać panoramy Szczecina z jej tarasu widokowego. Ale to się zmieni! Wieża zostanie ocalona od zapomnienia. Warto więc wybrać się z rodziną i zobaczyć co dzieje się na Zielonym Wzgórzu.
Strony internetowe ze zdjęciami miejsc z żółtego szlaku Gocławskiego
https://fotopolska.eu/Szczecin/b332186,Zespol_przyrodniczo-krajobrazowy_Wodozbior__.html
http://www.warszewo.org.pl/galeria/przyroda/wysoki-staw/
https://fotopolska.eu/Szczecin/b86520,Dwor_Stare_Bukowo.html
https://fotopolska.eu/Szczecin/b17563,Wieza_Goclawska.html
Przypomnijmy sobie jak było kiedyś na Leśnej Sobocie!
Elżbieta Wielgoszewska
Źródło zdjęć: archiwum PTE
You must be logged in to post a comment.