Zdobywajmy odznaki turystyczno – krajoznawcze! (4)
Latarnie morskie są atrakcją turystyczną dla wielu z nas. Proponuję Wam, tym razem, zdobywanie odznaki turystycznej Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA”. A dlaczego Bliza? Bo w języku Kaszubów latarnie morskie nazywają blizami.
W dobie coraz większej komputeryzacji i automatyzacji zadajemy sobie pytanie: czy latarnie nie przestały być potrzebne? Marynarze wykorzystują do nawigacji GPS. Przestają więc korzystać z ich światła. Powoli zaczyna się zmieniać przeznaczenie latarń. Wiele organizacji na świecie remontuje swoje latarnie i dostosowuje zabytkowe obiekty do ich zwiedzania.
Odznakę turystyczną Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA” wprowadza się w celu upowszechniania wśród turystów „wiedzy o materialnym i duchowym dziedzictwie morskim, a zwłaszcza o historii i dniu dzisiejszym oznakowania nawigacyjnego, nierozerwalnie związanego z bezpiecznym żeglowaniem po morzach i oceanach”.
Odznaka Turystyczna „BLIZA” jest trójstopniowa: brązowa, srebrna, złota i można ją zdobywać wielokrotnie.
Odznakę brązową zdobyć może turysta, który udokumentuje odwiedziny pięciu dowolnych latarń morskich w Polsce, udostępnionych do zwiedzania, w okresie nie dłuższym niż kolejne dwa lata.
Z całym regulaminem można zapoznać się na stronie:
http://www.tpnmm.pl/i-ty-mozesz-byc-zdobywca-odznaki-bliza
Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Jest więc co zwiedzać!
Ciekawostki:
- najwyższy znak nawigacyjny na wybrzeżu Bałtyku to powstała w Świnoujściu w 1854 roku, na prawym brzegu Świny, latarnia morska „Chorzelin. Ma 68 m wysokości,
- najstarszą latarnią na polskim wybrzeżu jest latarnia morska Rozewie. W jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj,
- w województwie zachodniopomorskim mamy do zwiedzenia aż 7 obiektów: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu.
Aby zachęcić turystów do zwiedzania latarń morskich zorganizowano „Światowy Dzień Latarnika”, który obchodzimy zawsze w trzecią niedzielę sierpnia.
Do zobaczeniu na nadmorskich szlakach!
Elżbieta Wielgoszewska
You must be logged in to post a comment.