Ten projekt trwa już 50 lat!
W czwartek, 24 listopada w auli Pałacu Młodzieży odbyła się uroczystość podsumowująca 50 lat Leśnych Sobót, czyli cyklicznych rajdów po Puszczy Wkrzańskiej i Bukowej. Wśród zaproszonych gości pojawiły się osoby, które zapisały się w historii wspólnych wędrówek. Byli to nestorzy: Olgierd Wacławik, Antoni Adamczak, Urszula Szajda, Maciej Krzakowski i obecnie prowadząca piesze wędrówki – Elżbieta Wielgoszewska /Pracownia Turystyczno – Ekologiczna Pałacu Młodzieży/. Nie zabrakło również nauczycieli i opiekunów SKKT, którzy z rąk Grzegorza Janowskiego – głównego specjalisty Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie oraz pani Małgorzaty Pokorskiej – dyrektora Pałacu Młodzieży – PCE odebrali podziękowania i dyplomy.
Jubileuszowe spotkanie rozpoczął występ artystyczny Duetu Jackpot w składzie: Maciej Kazuba /nauczyciel pałacowej Pracowni Gitarowej/ oraz Katarzyna Buja /wokal/. Po nastrojowych utworach, prowadzący spotkanie Damian Wilk zaprosił nestorów pieszych wędrówek do wspomnień. Dzięki temu zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się m.in., gdzie narodził się pomysł leśnych wędrówek i jak przy pomocy kartek i denaturatu powielano informacje o trasach i miejscu spotkania. Trzeba bowiem pamiętać, że 50 lat temu nie można było skorzystać z kserkopiarek, komputerów, drukarek i internetu…. Mimo to, od samego początku spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i ich opiekunów.
Uroczystość zakończyła prezentacja filmu pt. „Lasy miejskie”, zrealizowanego na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Z jednej strony film, pokazuje piękno lasów miejskich i ich walory przyrodnicze. Z drugiej, zwraca uwagę na problem ich zaśmiecania. O tym dużym problemie i planach przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej zaśmiecania terenów leśnych naszego miasta, wspomniał przed seansem, Kierownik Lasów Miejskich, Mariusz Wawrzyniak. /link do filmu – LASY MIEJSKIE/.
Trochę historii i statystyki:
Leśne Soboty odbywają się w Szczecinie od 18 września 1966 roku. Pomysł zorganizowania wspólnych wędrówek powstał wśród nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych. Głównym celem, jaki przyświecał pomysłodawcom pieszych rajdów, było zaproponowanie uczniom szczecińskich szkół stałego, aktywnego wypoczynku w najbliższym miejscu zamieszkania. Trasy pieszych wędrówek prowadziły szlakami Puszcz Bukowej, Wkrzańskiej i Goleniowskiej. Oprócz samej przyjemności wędrowania, młody turysta zdobywał wiedzę poprzez zabawę i bezpośredni kontakt z przyrodą i historią.
Pierwszym koordynatorem i organizatorem rajdów pod wspólną nazwą „Leśne Niedziele” był Szkolny Ośrodek Sportu i Turystyki. Następnie opiekę nad organizacją rajdów przejęło Schronisko Młodzieżowe mieszczące się wówczas przy ulicy Unisławy, a od 1993 roku do dnia dzisiejszego, organizacją rajdów pod nazwą „Leśna Sobota” zajmuje się Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji.
Piesze wędrówki trwają do dziś dzięki ludziom, którym turystyka dzieci i młodzieży leży na sercu. Do grona tych osób należeli (i należą) wspaniali nauczyciele, wychowawcy i turyści. Pierwsi w latach 60 – tych i 70 – tych, „przecierali szlaki” panowie: Antoni Adamczak, Władysław Gramatyka, Olgierd Wacławik i Dariusz Żelasko. Później dołączyli: Ryszard Bartkowiak, Urszula Szajda, Maciej Krzakowski i Elżbieta Wielgoszewska. Najdłużej, bo aż 38 lat, prowadził „Leśne Soboty” nasz Nestor: Olgierd Wacławik.
Podczas wspólnych wędrówek zawiązywały się wieloletnie przyjaźnie, zarówno między uczniami jak i między opiekunami. Pierwsi uczestnicy Leśnych Sobót są już dojrzałymi ludźmi i często już jako rodzice, wysyłają swoje dzieci na przebyte w młodości leśne szlaki. Niektórzy chodzą całymi rodzinami, bo miłość do wspólnych „leśnosobotowych” wędrówek nie gaśnie.
- • Pierwsza Leśna Sobota odbyła się 18 września 1966r. i była wówczas „Leśną Niedzielą”.
- • 100 Leśna Niedziela odbyła się 14 stycznia 1973 roku.
- • 200 Leśna Niedziela 21 stycznia 1978 roku
- • 300 Leśna Sobota 25 lutego 1984 roku
- • 400 Leśna Sobota 06 maja 1989 roku
- • 500 Leśna Sobota 23 kwietnia 1994 roku
- • 600 Leśna Sobota 16 stycznia 1999 roku
- • 700 Leśna Sobota 18 września 2004 roku
- • 800 Leśna Sobota 12 września 2009 roku.
- • 900 Leśna Sobota 27 września 2014 roku
W ciągu minionych lat w Leśnej Sobocie uczestniczyło średnio 100 – 130 osób, w całym roku szkolnym ponad 2000. Na 100 – tnej Leśnej Niedzieli witano 11.962 ucznia, na 200 – tnej 28.847, a na 300 – tnej 41.945 wędrowca. Oceniamy, że w 50 – letniej historii Leśnych Sobót wędrowało wspólnie z nami około 150.000 młodych turystów ze szczecińskich szkół wraz ze swoimi opiekunami i rodzinami. Cieszy ogromnie, że tylu pasjonatów wędrówek, młodych i starszych, znajduje czas i chęć by niezależnie od pogody, aktywnie i zdrowo spędzić sobotę w miłym gronie.
W sobotę, 26 listopada odbędzie się 944 Leśna Sobota po Puszczy Wkrzańskiej. Tego dnia, już na mecie, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. św. Brata Alberta w gronie młodzieży i opiekunów SKKT, będziemy świętować 50-lecie Leśnych Sobót.
zdjęcia: Monika Wilczyńska
You must be logged in to post a comment.