Międzynarodowy Dzień Teatru
Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Pracownia Dziennikarska odnotowuje to ważne święto w swoim publicystycznym kalendarzu…
27 marca obchodzimy święto teatru. W dzisiejszych czasach zapomina się trochę o teatrze na rzecz kina, lecz obie te formy łączy kilka elementów – aktorzy, ciężka praca, talent i setki prób. Efektem jest potem film albo teatralny spektakl z głębszym lub lżejszym przesłaniem. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkim ludziom teatru życzę ciekawych ról, pięknych przedstawień i widowni wypełnionej widzami po brzegi.
Ludwik Tobolski-Bielicki
Kim jest aktor? Myślę, że to taki zwykły człowiek – zupełnie taki jak my. Jednak, gdy się nad tym zastanowię, widzę jaki jest wyjątkowy. Ma możliwość przeżycia niejednej historii – inaczej niż my wszyscy. Zawód aktora musi być cudowny, bo podczas poznawania wnętrza swojego bohatera może stworzyć zupełnie nową postać. Jak to pięknie wejść w rolę i stać się choć na moment kimś innym! To na pewno jest ciekawe, lecz najważniejsze, by nie zgubić w tym wszystkim samego siebie. I właśnie tego życzę aktorom i pozostałym pracownikom teatru w dniu ich święta.
Oliwia Siwek
Teatr jest znany już od czasów starożytnych i mimo upływu wieków wciąż pozostaje żywy. Początkowo dzielony na komedię przeznaczoną dla prostszego odbiorcy i tragedię skierowaną do bardziej wyrafinowanej publiczności, a dziś nie opiera się na hierarchii gatunków, lecz na różnorodności opowiadanych historii. Forma ich przekazu również ewoluowała.
W ostatnim stuleciu świat został pochłonięty przez film i animację. Choć te media różnią się znacznie od klasycznego teatru, a zwłaszcza animacja często pozbawiona żywych aktorów i ich głosów, to pokazują nieustanne pragnienie ludzi do poznawania nowych opowieści. Jednak teatr to coś zupełnie wyjątkowego, coś, czego nie da się odtworzyć na ekranie – autentyczność i magia chwili.
Nic nie zastąpi chwil spędzonych w teatrze, gdzie na naszych oczach ożywa historia, a wysiłek setek ludzi składa się na niepowtarzalny spektakl. Muzyka „na żywo” potęguje emocje, a aktorzy, grając tu i teraz, przekazują energię, której nie da się uchwycić w żadnym nagraniu. Każde przedstawienie jest wyjątkowe, bo teatr to sztuka chwili – żywa, namacalna i niezastąpiona.
Marek Napadło