„Tanzprojekt Rückbewegung” – międzynarodowe warsztaty taneczne
W dniach 23-27.04.2025 grupa młodzieży z pałacowych pracowni tanecznych i teatralnej wzięła udział w międzynarodowych warsztatach wyjazdowych w Heiner Janik Haus Jugendbegegnungsstätte am Tower w Oberschleißheim/k. Monoachium. Wszystkie zajęcia odbywały się w ramach polsko-niemieckiego projektu. Tanzprojekt Rückbewegung to druga cześć projektu z udziałem zespołów tanecznych z Polski i Niemiec. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2024 r. w Szczecinie.
Wyjazd był bogaty w atrakcje: warsztaty, zabawy integracyjne, wspólne zadania, pokazy tańca. Uczestnicy z Polski i Niemiec integrowali się, uczestniczyli w warsztatach w grupach mieszanych, uczyli się podstawowych słówek ze swoich języków.
W pierwszym dniu pobytu po krótkim zapoznaniu i grach integracyjnych, dzieci uczestniczyły w warsztatach sportowych z panią Verą. Na początku były to ćwiczenia akrobatyczne wykonywane w grupach. Instruktorka dokładnie pokazywała konkretne figury i sposób ich wykonania. Uczestnicy świetnie sobie poradzili z powtórzeniem tych ćwiczeń. Kolejna część zajęć polegała na wykonaniu treningu obwodowego. Podzieleni w małe grupy uczestnicy projektu na każdej „stacji” wykonywali dane ćwiczenie po kilka minut. Były to np. ćwiczenia na równowagę, pompki, rzuty piłką lekarską. Kolejna część to nauka krótkiej choreografii z cheerleaderingu, również z charakterystycznymi pomponami. Na końcu odbyły się sportowe zabawy integracyjne, które naszym uczniom bardzo się podobały. Uczestnicy pracując w mieszanych grupach musieli się porozumieć za pomocą języka niemieckiego lub angielskiego.
W kolejnym dniu, oprócz zwiedzania muzeum lotnictwa i ogrodów przypałacowych w Oberschleisscheim, odbyły się gry integracyjne, sportowe. W czasie wolnym wszyscy ze sobą rozmawiali, spędzali czas na zabawie i wzajemnym poznawaniu.
Trzeci dzień to warsztaty ludowych tańców bawarskich i performance. Te pierwsze, prowadzone przez panią Natali polegały na nauce 4 tańców w parach: Sternpolka, Neubayrischer, Hetlinger Bandriter i Halber Mond. Warsztaty performance z panią Marią, polegały na eksperymentowaniu i tworzeniu działań artystycznych na żywo, wykorzystując ciało, ruch, gesty, dźwięk do przekazania swojej wizji, tworząc żywe, niepowtarzalne dzieło sztuki. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej imprezie tanecznej. Dziewczyny z polskiej grupy przedstawiły taniec hiszpański i flamenco z charakterystycznymi rekwizytami i ozdobami: kapeluszami, chustami, kwiatami i grzebykami we włosach oraz taniec indyjski (grupa Justyny Kozłowskiej z Pracowni Tańca i Kultury Etnicznej). Zespół Ewenement z Pracowni Tańca Współczesnego pani Ewy Szachoń wykonał choreografię tańca contemporary. Wspólnie z grupą niemiecką były przedstawione tańce ludowe bawarskie i układ z cheerleaderingu.
Kolejny dzień to wyjazd do Monachium i gra terenowa Actionbound, łącząca w sobie integrację, zabawę i zwiedzanie najważniejszych miejsc i zabytków miasta.
W ostatnim dniu po pakowaniu i sprzątaniu naszych pokojów, znów udaliśmy się do Monachium ale tym razem naszym celem były miejskie warsztaty tańca, wykorzystujące również elementy performance i skupiające uczestników w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.
Po warsztatach udaliśmy się na wielki plac, na którym rozstawione było ogromne wesołe miasteczko. Obok można było obejrzeć również ciekawe samochody: stare zabytkowe, klasyki, sportowe. Młodzież eksplorowała ten teren z wielkim zaciekawieniem.
Po paru dniach nastąpił moment rozstania. Dzieciaki zżyły się ze sobą, wymieniały kontakty, pożegnaniom nie było końca.
Donata Liszczak
Projekt dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Gminę Miasto Szczecin.
You must be logged in to post a comment.