1085 Leśna Sobota |relacja
26 kwietnia 2025 roku odbyła się 1085 Leśna Sobota po Puszczy Bukowej i Osiedlu Dąbie. Ten rajd był wyjątkowy, ponieważ tego dnia przypadała 80 rocznica wyzwolenia/zdobycia Szczecina i z tej okazji na uczestników czekała niespodzianka – gra miejska.
Trasa rozpoczęła się na pętli autobusowej w Kijewie. Punktualnie o godzinie 10.00 wyruszyliśmy na wycieczkę czarnym szlakiem dąbskim „VADAM” zmierzając w kierunku III Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, gdzie znajduje się początek/koniec szlaku. Pogoda zachęcała do wędrówki. Było ciepło i słonecznie.
Po chwili spaceru dotarliśmy do Parku Leśnego Dąbie. Kilkadziesiąt lat temu, pod koniec II wojny światowej, w tym rejonie toczyły się zacięte walki o tzw. przyczółek dąbski. Poruszając się pośród wiosennej, soczystej i bujnej zieleni dotarliśmy szybko na skraj lasu. Tutaj na moment się zatrzymaliśmy i wysłuchaliśmy ciekawej, ale zarazem bardzo smutnej historii o dawnym niemieckim obozie jenieckim oraz nekropolii, które znajdowały się na terenie dzisiejszych zakładów mięsnych. Wśród więzionych i pochowanych tu osób byli przede wszystkim Francuzi, Brytyjczycy, sporo Rosjan, ale również i wielu Polaków, którzy tutaj spoczęli na zawsze.
Następnie szliśmy ulicą Łąkową, a później ulicą Pomorską. Po przejściu nieco ponad jednego kilometra zatrzymaliśmy się nieopodal przejazdu kolejowego. Tutaj uczestnicy zostali podzieleni na szkolne grupy warsztatowe. Każdy zespół otrzymał kartę pracy i wykaz ulic, którymi należało się poruszać, aby znaleźć odpowiedzi na zadane pytania i bezpieczne dotrzeć na miejsce złazu. Tym razem meta zlokalizowana była przy średniowiecznych murach obronnych na ul. Cichej 2.
Zanim jednak zespoły ruszyły na miasto… odśpiewaliśmy wspólnie 100 lat jednej z uczestniczek, która tego dnia obchodziła urodziny.
Podczas pracy grupowej, uczniowie i rodzice wraz z nauczycielami, opiekunami Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych rozwiązywali na kartach pracy liczne zadania, poznając przy okazji swoje miasto. Warsztaty skupiały się na walorach historycznych, przyrodniczych i kulturowych Osiedla Dąbie, które przez wiele lat było odrębnym, w pełni autonomicznym miastem, a obecnie stanowi swoiste „wrota” do Szczecina.
W trakcie spaceru uczestnicy zobaczyli najbardziej charakterystyczne budowle osiedla, w tym kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, Książęcy Dwór Myśliwski, mury obronne, Kąpielisko Dąbie, a także dowiedzieli się gdzie była elektrownia wodna i gdzie stał ratusz. Zobaczyli wiele ciekawych obiektów przyrodniczych i kulturowych, a także poznali historię jednej z najbardziej krwawych bitew z czasów II wojny światowej – Bitwy o Dąbie – bitwy o przyczółek dąbski – „Bitwy narodów”.
Wszystkie zespoły pokonały całą trasę i szczęśliwie dotarły na miejsce złazu. Tutaj w malowniczym otoczeniu nad rzeką Płonią można było podbić książeczki Odznaki Turystyki Pieszej i Turysty Przyrodnika.
Organizatorzy 1085 Leśnej Soboty po Puszczy Bukowej i warsztatów po Dąbiu w 80 rocznicę wyzwolenia/zdobycia Szczecina serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom i dziękują za udział w wydarzeniu. Dodatkowo dla uczniów, dzieci i młodzieży zostały przygotowane pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Zostaną one w najbliższym czasie przekazane nauczycielom/opiekunom SKKT.
Tekst: Dawid Gajkowski
Zdjęcia: Arkadiusz Skrzypkowiak, SP nr 74, Ewa Gąsiorowicz, SP nr 37, Małgorzata Straszewska, PSPS nr 25, Elżbieta Wielgoszewska, PM – PCE
You must be logged in to post a comment.