Przygoda z mapą – relacja z warsztatów
W okresie od 22 października 2024 r. do 7 listopada odbyło się pięć spotkań, warsztatów dla uczniów, którzy należą do Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych.
Była to szesnasta edycja projektu edukacyjnego TURYSTYKA-REKREACJA-EKOLOGIA, którego organizatorem jest Urząd Miasta Szczecin oraz Pracownia Turystyczno-Ekologiczna Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie.
Warsztaty poprowadziła przedstawicielka Klubu Orientacji Sportowej BnO Szczecin – pani Aleksandra Mazan, trenerka biegów na orientację. Spotkania z uczniami pięciu szczecińskich szkół odbywały się pod hasłem: „Przygoda z mapą i kompasem czyli sportowa impreza na orientację”. Prowadząca mówiła uczestnikom jakie są rodzaje Imprez na Orientację i czym one się różnią, jak ważne jest zdobycie umiejętności czytania mapy, orientacji w terenie, korzystania z kompasu i innych metod orientowania mapy.
Niezaprzeczalne walory, orientacji sportowej to właśnie miedzy innymi: nauka postrzegania przestrzennego, nauka posługiwania się każdą mapą, umiejętność nawigacji i odnajdywania się w nowym terenie.
Uczniowie na przykładowych mapach terenu uczyli się jak oceniać odległość, jak zorientować mapę, jak określić kierunek marszu i czym jest „punkt kontrolny”. Dowiedzieli się co oznacza pojęcie „azymut” i jak go wyznaczyć.
Zajęcia odbywały się z uczniami zgłoszonych do projektu szkół:
- 22 października 2024 r. – Szkoła Podstawowa nr 14, Zielone Wzgórze – Gocław
- 24 października 2024 r. – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zdroje
- 29 października 2024 r. – Szkoła Podstawowa nr 11, osiedle Drzetowo – Grabowo
- 30 października 2024 r. – Szkoła Podstawowa nr 48, osiedle Somosierry
- 07 listopada 2024 r. – Katolicka Szkoła Podstawowa, Podjuchy – Puszcza Bukowa
Podczas pięciu warsztatowych dni pogoda nie spłatała nam figla i uczniowie mieli możliwość praktycznego przejścia trasy z mapą w terenie. Znalezienie punktów kontrolnych rozmieszczonych w różnych miejscach sprawiało im mnóstwo radości i wywoływało sporo emocji.
Zajęcia przeprowadzone były w sposób interesujący, a uczniowie z wielkim entuzjazmem wykonywali powierzone zadania.
Elżbieta Wielgoszewska
You must be logged in to post a comment.