„Ekoturystyka w Ińskim Parku Krajobrazowym” – warsztaty wyjazdowe dla nauczycieli
W dniach 10 – 11 maja 2024 r. odbyło się wyjazdowe szkolenie warsztatowe dla nauczycieli opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych. Organizatorem szkolenia, którego tematem była „Ekoturystyka w Ińskim Parku Krajobrazowym”, było Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie. W warsztatach wzięło udział 21 nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo Turystycznych ze szczecińskich szkół i placówek oświatowych.
10 maja, wyruszyliśmy z boiska przy Pałacu Młodzieży do Ińska. Pierwszym obiektem, który zwiedzano była najmłodsza w regionie winnica „Winnica de Lewin”, położona we wsi Trzebawie w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Około godziny 12.00 dotarliśmy do miejsca zakwaterowania – ośrodka wypoczynkowego Promyk. Po zakwaterowaniu odbył się spacer po Ińsku. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną nad jeziorem do wieży widokowej. Odwiedziliśmy Ińskie Centrum Kultury, kino Morena oraz Ińską Izbę Pamięci. Wędrówkę po ścieżce dydaktycznej i Ińsku przygotowała dla nas i poprowadziła pani Teresa Furman – przewodnicząca Stowarzyszenia SEMAFOR. Podczas trwającego ponad cztery godziny spaceru, pani Teresa opowiadała nauczycielom o historii miasteczka, o programach edukacyjnych przygotowanych przez przyrodników skierowanych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz o inicjatywach podejmowanych przez lokalne stowarzyszenia na rzecz mieszkańców gminy: dorosłych i młodzieży oraz odwiedzających ich turystów. Na zakończenie spaceru odbyło się spotkanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej podczas, którego nauczyciele mieli możliwość zadawania pytań paniom tam pracującym. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani materiałami promocyjnymi o Ińsku. Po obiadokolacji odbyło się niezmiernie ciekawe spotkanie z panem Arkadiuszem Lorkiem – fotografem ińskiego nieba, przyrodnikiem.
Na zakończenie spotkaliśmy się przy ognisku w celu podsumowania pierwszego dnia. Gościliśmy na nim panią Burmistrz Ińska – Ewę Szkołut, panie ze Stowarzyszenia SEMAFOR oraz pana Arkadiusza Lorka. Mieliśmy okazję do podzielenia się swoimi wrażeniami ze zwiedzania miasteczka, zadawania pytań gospodarzom.
W drugim dniu wyjazdu tj.11 maja, po śniadaniu, poszliśmy na spacer z przewodnikiem do rezerwatu „Kamienna Buczyna”. Po spacerze odbyła się część teoretyczna warsztatów TRiNO. Po obiedzie, wszyscy uczestnicy wzięli udział w TRiNO. Podzielono nas na grupy i każda grupa otrzymała dwie karty z zadaniami: dla dorosłych i dla uczniów. Wyjście na trasę opóźnił nam deszcz. Nie przeszkodziło to jednak w ciekawej i świetnej zabawie. Z powodu braku czasu nie wszystkie zadania z wersji TRiNO dla dorosłych turystów zostały odgadnięte.
Zakończenie odbyło się w Galerii O.Mega – galerii Ińskiego Lata Filmowego, gdzie podsumowaliśmy, przy kawie, grę terenową i całe warsztaty. Za gościnę w tym miejscu, dziękujemy panu Przemkowi Lewandowskiemu – dyrektorowi artystycznemu Festiwalu Filmowego, który opowiadał o festiwalu, o filmach i sławnych gościach Ińskiego Lata Filmowego.
Każde warsztaty wyjazdowe to czas integracji, w którym nauczyciele mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, i w trakcie, którego rodzą się pomysły na nowe działania.
Katarzyna Lubińska i Elżbieta Wielgoszewska
You must be logged in to post a comment.