Rezerwat Źródliskowa Buczyna – relacja z dwunastej edycji
W ramach dwunastego modułu projektu edukacyjnego TURYSTYKA-REKREACJA-EKOLOGIA, uczestnicy Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych z czterech szkół podstawowych – Sp 42, Sp 37, Sp 74 i Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 25, wyruszyli 23 października do Glinnej.
Warsztaty wyjazdowe do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej i Rezerwatu Źródliskowa Buczyna w Szczecińskim Parku Krajobrazowym odbyły się w ramach cyklu: Poznajemy Rezerwaty Przyrody Województwa Zachodniopomorskiego realizowanego przez Urząd Miasta Szczecin oraz Pracownię Turystyczno-Ekologiczną Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie.
Na miejscu uczestników powitali pan Marcin Dziubak i Halina Matecka z Nadleśnictwa Gryfino.
Warsztaty rozpoczął spacer po pięknym, jesiennym ogrodzie, który jak mogliśmy się dowiedzieć powstał z leśnej szkółki założonej na początku XIX wieku! Rośnie w nim obecnie 850 odmian drzew i krzewów, które jesienią mienią się niezwykłymi barwami! I właśnie kolory jesieni stały się pierwszym zadaniem dla uczestników spaceru. Do kart pracy przyklejali nasiona, liście, strąki – wszystko co mogli znaleźć w ogrodzie. Powstały piękne, jesienne plansze!
Następnie grupa udała się na krótki spacer do Rezerwatu Źródliskowa Buczyna, gdzie Pan Marcin Dziubak objaśniał czym się charakteryzuje takie miejsce i na co warto zwrócić uwagę przebywając na terenie rezerwatu. Dowiedzieliśmy się ile jest rezerwatów na terenie nadleśnictwa i już wiemy co zrobić, gdy zgubimy się w lesie oraz kto mieszka w tajemniczych, podłużnych budkach na drzewach. Dzieci zobaczyły z bliska jak wyglądają owoce buku i usłyszały wiele ciekawych informacji na temat Rezerwatu Źródliskowa Buczyna. Swoją wiedzę mogły sprawdzić wypełniając pod koniec warsztatów krótki test.
Na zakończenie nagrodą dla wszystkich były pieczone kiełbaski i chwile na placu zabaw.
Cały dzień świeciło słońce a podczas warsztatów miłymi gośćmi i towarzyszami naszych spacerów były tutejsze koty, które dzielnie maszerowały i pozowały do zdjęć.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Gryfino za ciekawe informacje i pomoc w organizacji warsztatów.
Tekst i zdjęcia: MW
You must be logged in to post a comment.