Nauczyciel z pasją. Życie jest śpiewem – Barbara Marcinkowska-Boruszak
Wokalistka, rytmiczka, nauczyciel śpiewu, gry na fortepianie, organistka. Muzykorerapeutka dla dzieci z autyzmem. Gruntowne wykształcenie muzyczne odebrała w Szczecinie. W 1985 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie w klasie fortepianu prof. Danuty Piskorek. Kolejnym etapem kształcenia była Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego na Wydziale Rytmiki oraz na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Haliny Paterak, którą ukończyła z potrójnym wyróżnieniem w 1990 roku.
W 1995 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, filia w Szczecinie w klasie dyrygenta Jana Szyrockiego na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Podyplomowo ukończyła w latach kolejnych Tyflodydaktykę, Kinezjologię Edukacyjną oraz Muzykoterapię dla dzieci z Autyzmem.
Od początku kariery zawodowej – 29 lat, związana jest z Pałacem Młodzieży, gdzie tworzy zajęcia i warsztaty umuzykalniajace z rytmiką oraz zajęcia z emisji głosu dla dzieci od lat 2 do 10. Uwielbiana przez najmłodszych i ich rodziców, w czasie pracy stwarza magię zajęć muzycznych, posiadając dar pięknego śpiewu i gry na fortepianie, a także zawsze uśmiechniętej pełnej optymizmu twarzy i znakomitego podejścia do dzieci. Potrafiąc dopasować się do oczekiwań i emocji dzieci. Chcąc sprostać oczekiwaniom dzieci i rodziców, od wielu lat roztacza swoją osobowością muzyczna, nauczycielską, wizerunek osoby bardzo kreatywnej otwartej na środowisko, miasto, region, Europę.
Jednocześnie jest niespożytą sceniczną artystką. Od 1986 roku jako Solistka Zespołu Muzyki Dawnej „Musicus Poloniensis”, Zespołu Wokalistów i Instrumentalistów „Camerata Nova” oraz Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Nova”. Jest założycielką Dziecięcego Zespołu Wokalnego „Piccoli Voci”. Wykonuje wiele partii wokalnych od muzyki barokowej poprzez muzykę współczesną Janusza Stalmierskiego. Prywatnie mama 4 dzieci, wszystkich uzdolnionych muzycznie i plastycznie. Kobieta spełniona życiowo – jak mawia o sobie. W 2020 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin.
W tej pracowni od 29 lat kształci się i rozwija talenty muzyczne i wokalne dzieci. To tu rodzą się następcy gwiazd – Enrico Caruso, Ady Sari, Marii Callas. Poza zajęciami dydaktycznymi, kształcącymi głos, organizowane są dla podopiecznych i ich rodziców działania integracyjne stawiające na wszechstronny rozwój. Przykładem niech będą: warsztaty w Twórczej Cytrynce, wyjście do Teatru Gwitajcie na spektakl „Piratka”, warsztaty czytelnicze w kluboksięgarni FiKa, warsztaty międzynarodowe „Start” dla dzieci niepełnosprawnych w hali Szczecińskiego Domu Sportu; warsztaty cukiernicze „U piekarzy”. Dzieci brały też udział w spektaklu „Królewna Śnieżka”, występowały podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, uczestniczyły w koncercie Bożonarodzeniowy przy szopce żywej w Podjuchach. Zespół Piccoli Vocci dał koncert na statku Ładoga z okazji WOŚP, a także wystawił spektakl muzyczno-teatralny w Teatrze Gwitajcie, a także wspomagał warsztaty czytelniczo-plastyczne w Kluboksięgarni FiKa. Dzieci z grup pani Marcinkowskiej wzięły udział w 2018 roku w Wielkim Charytatywnym Koncercie „Czerwona Nutka”. Wraz z grupami dziecięcymi „Vendre” prowadzonymi przez pana Zygmunta Mariusza reprezentowały Pałać Młodzieży. I wszystkie dzieci pokazały wielki kunszt muzyczno-wokalny!
Pani Barbara działa na korzyść rozwoju edukacji, sztuki i muzyki współpracując z wieloma placówkami przedszkolnymi, szkolnymi i Domami Kultury na terenie Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego poprzez organizacje koncertów, przedstawień dla dzieci i innych form artystycznych służących rozwojowi dziecka. Jest twórcą autorskich programów muzycznych, komponuje własne piosenki dla dzieci, nagrywa od lat płyty z programami dla dzieci.
Jest uwielbianą przez dzieci i rodziców nauczycielką rytmiki i śpiewu, a także niezwykle cenioną specjalistką w edukacji artystycznej. Barbara Marcinkowska-Boruszak jest też utalentowaną, wykształconą solistką operetkową, organistką, współpracującą z wieloma instytucjami muzycznymi, m.in. Filharmonią Szczecińską, zespołem „Music Flowers”.
Od lat pani Barbara Marcinkowska-Boruszak współpracuje że środowiskiem dzieci niepełnosprawnych jako muzykoterapeutka dzieci z autyzmem, niedowidzących i niewidomych.
Jest osobą niezwykle ciepłą, serdeczną, życzliwą dzieciom. Nigdy nie odmawia pomocy. Jak mówi: „Dobro wraca”.
Tekst ukazał się w Miesięczniku Pedagogicznym DIALOGI nr 1/2021