Zdobywajmy odznaki turystyczno – krajoznawcze!
Wielu z Was, uczestników rajdów, zdobywa podczas wędrówek punkty do odznak turystyczno – krajoznawczych. Najpopularniejszymi odznakami są: Odznaka Turystyki Pieszej i odznaka Turysta Przyrodnik. W Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym funkcjonuje wiele ciekawych odznak popularyzujących walory krajoznawcze, turystyczne, przyrodnicze i historyczne naszej pięknej Ojczyzny. Chciałabym zachęcić do zdobywania oryginalnej odznaki: Odznaki Turystyczno – Krajoznawczej PTTK „Polskie Naj”.
Jak pisze jej autor, pan Roman Henryk Orlicz:
„Bohaterami” odznaki są polscy „rekordziści” – obiekty, które mają tytularny przedrostek „naj”. Turysta znajdzie tu więc obiekty najstarsze, największe, najmniejsze, najwyższe, najdłuższe, najgłębsze, najwyżej położone i inne w najróżniejszych kategoriach.”
Odznakę „Polskie Naj” może zdobywać każdy kto ukończył 7 lat i spełni warunki określone w Regulaminie, również nie będąc członkiem PTTK.
Szczegółowy regulamin odznaki znajdziecie na stronie:
http://www.msw-pttk.org.pl/odznaki/o_odznakach/ok.html
Zdobywa się ją zwiedzając określoną w tabeli ilość obiektów, uczestnicząc w indywidualnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych. Kolejność i dobór zwiedzanych obiektów jest dowolna, z tym, że na każdy stopień odznaki należy zaliczyć obiekty co najmniej z trzech grup.
RODZAJ I STOPIEŃ PLN | ILOŚĆ OBIEKTÓW |
Popularna | 20 |
Mała brązowa | 25 |
Mała srebrna | 30 |
Mała złota | 35 |
Duża brązowa ze szmaragdem | 40 |
Duża srebrna z rubinem | 45 |
Duża złota z perłą | 50 |
Zacznijmy od zwiedzenia obiektów w naszym województwie, w którym jest wiele osobliwych „naj”!
A oto one:
I. Najstarsze:
- Kino Pionier 1909 w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 2, założone przez Otto Blauerta w 1907 r. (najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino w Polsce i na świecie).
- most drewniany prowadzący do grodziska w Żydowie, datowany na 937 r., pow. koszaliński, gm. Polanów,
II. Największe:
- amfiteatr w Koszalinie, ok. 6 tys. miejsc, ul. Piastowska 7 (największy w Polsce amfiteatr z widownią krytą stałym dachem; jeden z nielicznych w pełni zadaszonych obiektów tego typu w Polsce z unikatowym obrotowym dachem),
- Baszta Morze Czerwone z 2. poł. XIV w. w Stargardzie, wys. 34 m, oparta na cokole o wym. 8 x 9 m, 3 tarasy widokowe (największa i najokazalsza baszta miejska w Polsce),
- Cmentarz Centralny w Szczecinie z 1900 r., pow. 163 ha (największa pozakościelna nekropolia w Polsce i trzecia w Europie), ul. Ku Słońcu,
- Głaz narzutowy – „Trygław” [Trzygłów] w Tychowie, obw. 44,0 m, wys. 3,80 m,
- Krzyż pokutny z 1542 r. w Stargardzie przy drodze do Chociwla, ok. 1 km na wsch. od bramy Wałowej, wys. 2,76 m (największy i najwyższy w Polsce),
- Schron z 1941 r. w Szczecinie, gł. ok. 5 pięter, wys. 17 m, gr. ścian 3 m, gr. stropu 2,8 m, najdłuższy korytarz 100 m, pow. całkowita 2.500 m², pow. użytkowa 1.900 m²; udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne: Trasa „II Wojna Światowa” oraz Trasa „Zimna Wojna” (największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej).
- Uzdrowisko – Kołobrzeg, 27 ośrodków sanatoryjnych o łącznej liczbie ok. 6.500 łóżek (największe uzdrowisko w Polsce),
- Wieża ciśnień z l. 1896-97 w parku Chrobrego w Stargardzie, wys. 67 m, poj. zbiornika 500 m³ (największy wodozbiór w Polsce),
- Wyspa Wolin, pow. ok. 245 km² (największa wyspa oraz najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce, wys. ok. 80 m, dł. 15 km),
III. Najwyższe:
- zabytkowa budowla sakralna – bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie, ul. Św. Jakuba 1, wys. 110,18 m, po zakończeniu rekonstrukcji wieży w 2008 r.
- Latarnia Morska Świnoujście z 1857 r. w dzielnicy Warszów w Świnoujściu, wys. wieży 64,80 m, wys. światła 68,00 m n.p.m., zasięg światła 25 Mm (najwyższa na polskim wybrzeżu Bałtyku),
IV. Najdłuższe:
- Falochron Wschodni z l. 1818-23 na wyspie Wolin przy ujściu Świny w Świnoujściu, dł. 1.200 m, w tym ok. 1.000 m w głąb morza, szer. 7 m (najdłuższy kamienny falochron w Polsce i w Europie).
- molo w Międzyzdrojach z 1996 r., dł. 395 m (najdłuższe betonowe molo w Polsce)
V, Inne naj
- Cedynia – najdalej na zachód wysunięte miasto Polski (14° 12′ E 52° 53′ N).
Czy spodziewaliście się aż tylu obiektów „naj” w naszym interesującym województwie? Wprawdzie do uzyskania stopnia popularnego odznaki brakuje czterech miejsc, ale wędrując po Polsce znajdziecie je w innych województwach. Spis wszystkich obiektów jest w załączniku do regulaminu odznaki.
Macie zadanie na wakacje! Zdobywajcie odznaki, które będą na przyszłość niezwykłą pamiątką i wspomnieniem waszych turystycznych podróży.
Elżbieta Wielgoszewska