Teatralny Barlinek
Tegoroczna, kameralna grupa teatralna udała się do Barlinka w dniach 3 – 9 lipca. Jej praca rozpoczęła się bardzo szybko, bowiem już w autokarze, gdzie młodzi aktorzy mieli zgłębić kilka opowiadań Stefana Grabińskiego, wokół którego twórczości miały odbywać się warsztaty. Zadaniem sześciorga śmiałków miało być stworzenie monodramu lub scenariusza sesji RPG w klimacie grozy, bowiem sam autor uznawany jest za pioniera horroru kolejowego i literatury niesamowitej w Polsce.
Już na miejscu młodzi artyści dokonali wyboru opowiadania i rozpoczęli pracę nad scenariuszem, która polegała na stworzeniu niezbędnych skrótów, ułożeniu chronologicznym tekstu, rozmyślaniu nad poruszanym problemem i analizie teatralnej. W ciągu tygodnia nie tylko czekała ich żmudna praca uczenia się tekstu na pamięć, ale również stopniowa jego interpretacja i prezentacja na forum grupy. Oprócz samej pracy nad monodramem podczas wyjazdu miały miejsce luźne warsztaty teatralne rozwijające wyobraźnię oraz „poczucie sceny”, a także wieczorne seanse filmowe poświęcone polskim filmom grozy (m.in. inspirowanymi twórczością S. Grabińskiego).
Za dnia, by odpocząć i uwolnić głowę od teatralnych doznań, organizowane były spacery po Barlinku, czy wokół jeziora Barlineckiego, gdzie jednym z obowiązkowych punktów była obserwacja oraz karmienie okolicznego ptactwa. Siedem dni warsztatowych zaowocowało postanowieniem kontynuowania pracy oraz przygotowaniem monodramów na listopadowy Dzień Kolejarza.
Tekst: Marcel Mroczek
Zdjęcia: Krzysztof Szydłowski
You must be logged in to post a comment.