Pracownia Tańca Etnicznego w Barlinku!
Zaczęły się wakacje, a Pracownia Tańca Etnicznego pod kierunkiem Justyny Kozłowskiej wyruszyła w kolejną etniczną podróż. Z ogromną przyjemnością uczestniczki Warsztatów artystycznych wraz z ich nauczycielką tańca, powróciły do Barlinka. Dokładnie rok temu przebywały w Barlineckim Ośrodku Kultury, który i w tym roku ugościł je wyjątkowo. Tym razem towarzyszył im p. Krzysztof Szydłowski-kierownik wyjazdu, p. Marcel Mroczek nauczyciel Pracowni Teatralnej i p. pielęgniarka Helena Jastrzębska.
Jak co roku, w trakcie pobytu, odbywały się zajęcia taneczne, etniczne warsztaty twórcze, ale także warsztaty teatralne. Do południa dziewczęta tańczyły tańce hawajskie hula, a po południu przenosiły się do słonecznej Hiszpanii poznając hiszpańskie flamenco i technikę pracy z wachlarzem. Najstarsze uczestniczki warsztatów miały okazję założyć sprowadzone wprost z tej części Europy buty do flamenco i doświadczyć nauki stepowania. W międzyczasie śpiewały i poznawały tradycję, kulturę miejsc, z których ich tańce etniczne pochodzą.
Dużą przyjemnością dla wszystkich stały się warsztaty teatralne z p. Marcelem. Z pewnością zdobyte umiejętności pomogą w dalszej pracy całej Pracowni Tańca Etnicznego i przy tworzeniu kolejnych widowisk taneczno-muzycznych.
W trakcie pobytu tancerki miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych spotkaniach z p. Anną Mioduszewską, która poprowadziła warsztaty ceramiczne i tworzenia papieru czerpanego.
Tradycyjnie już, powstały wyjątkowe prace pod okiem ich p. choreograf, które dziewczęta po powrocie zabrały ze sobą jako pamiątkę z wyjazdu. To farbowane, etniczne koszulki tym razem nie tylko barwione, ale także własnoręcznie malowane farbami do tkanin.
Warsztaty artystyczne to nie tylko regularne zajęcia, ale również okazja do zaprezentowania się lokalnej publiczności. Niespodziewanie na pokaz przyjechała również Pani Dyrektor Pałacu Młodzieży – Elwira Rewcio z p. Beatą Osińską – dyrektorem Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Dziewczęta zatańczyły na scenie w centrum miasta tańce orientalne z woalami i wachlarzowoalami. Występy zorganizowane zostały z okazji ,,Lokalnego Dnia Spółdzielczości”. Zaowocowały wrześniowym zaproszeniem Pracowni Tańca Etnicznego do Przelewic. Wieczorem tancerki miały okazję obejrzeć wyjątkowy koncert duetu wokalnego p. Anny i Romualda Spychalskich.
Kolejny pokaz to uroczyste otwarcie Pleneru Fotograficznego, który jest co roku organizowany w Barlinku. Dziewczęta zatańczyły tradycyjne tańce hawajskie Hula. Okazało się, ze tańce etniczne idealnie wpisują się w urokliwy klimat tej miejscowości, a miejsce przy fontannie, czy nad jeziorem jest wprost wymarzone do prezentacji tanecznych umiejętności. Trzeba przyznać, że dziewczęta robią to bardzo chętnie i dzięki temu Pracownia Tańca Etnicznego zapisała się w pamięci mieszkańców i odwiedzających to miejsce gości.
O relację fotograficzną i dodatkowe słodkie atrakcje zadbał p. Krzysztof Szydłowski. Pani Helenka Jastrzębska nie tylko troszczyła się o zdrowie uczestników warsztatów, ale też wspierała tancerki etniczne w każdej sytuacji wzbudzając ogromną sympatię.
Były lody, desery, a nawet kino i „Alladyn”, a w drodze powrotnej zapytanie, w jaką, etniczną wakacyjną podróż wyruszymy za rok.
Pracownia Tańca Etnicznego wraz z p. Justyną Kozłowską składa serdeczne podziękowania p. Brygidzie Liśkiewicz- dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury.
Zdjęcia: Krzysztof Szydłowski i Justyna Kozłowska
You must be logged in to post a comment.