Spotkanie z twórczością malarzy literatury, czyli „Anatomia koszmaru”
„Lecz powiadam ci: tylko wielki malarz mógł stworzyć dzieło zdolne naprawdę przerazić. Dzieje się tak dlatego, że tylko prawdziwy artysta zna dokładnie anatomię koszmaru, fizjologię strachu.”
H.P. Lovecraft, Model Pickmana.
W ostatnią środę, tuż przed wigilią św. Andrzeja, mieliśmy okazję spotkać się z twórczością malarzy literatury, autorami opowieści niesamowitych, których teksty stały się kanwą sześciu monodramów przygotowanych przez uczestników Pracowni Teatralnej Marcela Mroczka. Ich prezentacja miała miejsce w Piwnicy przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pod tytułem „Anatomia koszmaru”. Podczas tego teatralnego spotkania publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością pisarzy amerykańskich: Edgarem A. Poe i Howardem P. Lovecraftem oraz ich polskim spadkobiercą, Stefanem Grabińskim.
Każdemu z literatów zostały poświęcone dwa monodramy, by w pewnym stopniu móc nakreślić zakres poszukiwań twórcy w dziedzinie koszmaru. Spotkaniu przyświecało pytanie, gdzie czai się źródło lęku? Czy jest ono zakorzenione w nas samych, w naszych czynach lub myślach? Czy może bodźce znajdują się całkowicie poza nami? Może to rzeczywistość napawa nas lękiem? Przy wypełnionej do granic możliwości widowni sześcioro śmiałków starało się odpowiedzieć na te pytania, jednocześnie mając nadzieję, iż każdy z widzów sam zapoznał się ze swoją, prywatną, anatomią koszmaru.
WYSTĄPILI:
- Oliwer Witek – E. A. Poe „Serce – oskarżycielem”
- Patrycja Fengler – H. P. Lovecraft „Ogar”
- Aleksandra Partyka – S. Grabiński „Szalona zagroda”
- Karolina Liczbińska – H. P. Lovecraft „Zimno”
- Monika Łuczyk – S. Grabińsk „Błędny pociąg. Legenda kolejowa”
- Filip Toroński – E. A. Poe „Berenice”
Opieka artystyczna: Marcel Mroczek
Zdjęcia: Iwona Sarnicka
You must be logged in to post a comment.