Tanecznie „Na styku kultur” – relacja
W dniach 26-31 października gościliśmy w Pałacu Młodzieży grupę dziewcząt z Bawarii wraz z opiekunkami, które wraz z uczestnikami zajęć naszej placówki wzięły udział w warsztatach tanecznych. Wszystkie zajęcia odbywały się w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na styku kultur”.
Kilkudniowy program obfitował w wiele atrakcji. W sobotni wieczór powitaliśmy gości wspólną kolacją oraz zabawami integracyjnymi. Niedzielę rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych połączonych z plastyką ruchu, które poprowadził Marcel Mroczek/Pracownia Teatralna. Po obiedzie wyruszyliśmy na wspólny na spacer przez Jasne Błonia. Było liczenie platanów, wspólne zdjęcia przy gryfie i trzech orłach. Niedzielny wieczór zakończyliśmy warsztatami Latino Dance, które poprowadziła pani Donata Liszczak.
W poniedziałek, w czasie wizyty w Międzyzdrojach polska i niemiecka młodzież została zaznajomiona z „Panoramicznym happeningiem morskim” wg Tadeusza Kantora. Inspirując się tym performencem oraz wcześniej odbytymi zajęciami z zakresu teatru ruchu, wszystkie grupy miały za zadanie „dyrygować falami” – podobnie jak u Kantora – tyle że tym razem falami miały być same uczestniczki i uczestnicy projektu. Dodatkowo dyrygentów było również wielu. Z pomocą nauczyciela, Marcela Mroczka, opracowano ramy projektowego performancu – poszczególne etapy działań oraz sposoby ich realizacji. W ten sposób powstał happening na nadbałtyckiej plaży związany z falami właśnie oraz ich ruchem, muzyką oraz uczuciami w nas przez nie wywoływanymi.
We wtorek tradycyjnie nie zabrakło zajęć integracyjnych, następnie odbyły się warsztaty graficzne podczas których wszyscy mogli wykonać niepowtarzalny projekt w swojej torby. Warsztaty poprowadził pan Andrzej Wochnik/ pracownia Grafiki i Pani Marta Dziomdziora/ Pracownia Rysunku i Malarstwa.
Po obiedzie odbył się teatr ruchu z elementami tańca. Zajęcia przygotowali: pan Marcel Mroczek i pani Ewa Szachoń. Wieczór zakończyła impreza Latino Party, którą poprowadziła pani Donata Liszczak.
W środę, po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta! Na początku zawitaliśmy do Szpinakowego Pałacu. Tam, zajrzeliśmy do sali ślubów, potem do prezydenckiej biblioteki, a na końcu do sali sesyjnej. Nie udało nam się zagłosować, ale dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy np. o młodzieżowej radzie miasta, która prężnie działa w Szczecinie. W drodze na Wały Chrobrego odwiedziliśmy Krasnala Życzliwka, który mieszka przy Teatrze Lalek Pleciuga. Na Wałach Chrobrego podziwialiśmy piękny widok i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po obiedzie przyszedł czas na próby. Było dużo emocji, bo środę wieczorem, odbyło się widowisko podsumowujące nasze działania.
Wymieniając się kulturowo doświadczeniami, na scenie zaprezentowały się zespoły z Niemiec oraz z Polski. Tęsknotę za latem wszyscy wspólnie wyrazili w inscenizacji p. Ewy Szachoń, która przygotowała układ do utworu Beaty Kozidrak.
W związku z tym, że był to projekt „Na styku kultur”, Marcel Mroczek wykorzystał utwór Stanisława Moniuszki „Prząśniczka” w nieco zmodernizowanej formie. Wykorzystany w widowisku trzykrotnie w różnych aranżacjach – wpływy kultury współczesnej, arabskiej i operowej opowiedział tańcem i ruchem, historię tytułowej prząśniczki, która została ukarana przez społeczność za swoją nieczułość.
Po widowisku, które dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji przyszedł czas na wspólną kolację, ostatnie rozmowy…
W sobotę rano pożegnaliśmy naszych gości. To była dla wszystkich niezwykle inspirująca i pełna wrażeń przygoda! Nowe doświadczenia, przyjaźnie, kontakty…
W projekcie brali udział uczestnicy z Pracowni Teatralnej (Marcel Mroczek), Pracowni Tańca Etnicznego (Justyna Kozłowska), Pracowni Tańca Nowoczesnego (Aneta Pilarska), Pracowni Tańca Współczesnego (Ewa Szachoń) oraz z Heiner Janik Haus Jugendbegegnungsstätte am Tower w Oberschleißheim.
MW
You must be logged in to post a comment.