92. wieczór w Pałacu Literacko – Barbara Sowińska-Adamczyk
Spotkania literackie czas zacząć… to już 14. sezon wieczorów W PAŁACU literacko…
Aura wcale jeszcze nie jesienna, babie lato i słońce, ale październik zagląda już w pałacowy kalendarz… a w nim czekają zaproszenia na spotkania literackie zapisane w datach.
Pierwsze – 5 października 2023 roku, o godz. 17.30, w sali multimedialnej w Pałacu Młodzieży w Szczecinie, przy Alei Piastów 7 – rozpoczyna 14. sezon spotkań z cyklu W PAŁACU literacko, 92. wieczorem, na którym swoją nową książkę poetycką Wierszem przebij śniegi będzie promować poetka i pisarka Barbara Sowińska-Adamczyk, członkini Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach.
Spotkanie odbędzie się w ramach trwających VIII Szczecińskich Promocji Literatury, projektu realizowanego przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich.
Moderatorka spotkania, Róża Czerniawska-Karcz poprowadzi rozmowę z Autorką legend o nowowarpieńskim Królu Leszczu czy o Miasteczku dziecięcym w Podgrodziu, prezentując dorobek literacki oraz działalność kulturalną podgrodzianki Barbary Sowińskiej-Adamczyk. A oto krótka prezentacja bohaterki wieczoru:
„Jest Barbara Sowińska-Adamczyk realistką, uważną obserwatorką-fotoreporterką, objaśniającą swój świat wprost, bez podtekstów. Znaczenia wyraża dosłownie, nie zabiega o skrywanie wrażeń za parawanem niedopowiedzenia. Woli teksty jak fotografie, szczegółowe w realizmie odbicia, historie zapisane w pamięci, pochwycone z codzienności i utrwalone słowem wyrazistego epitetu czy nieozdobnego porównania. Obrazki rodzajowe, jak chociażby w limeryku Rybak ze spiżu rysuje lekkim piórkiem satyryka i z sympatycznym uśmiechem.
Z warpieńskim pomnikiem rybaka / nierozwiązywalna jest kwestia taka: / Mówią o nim na mieście, / że sprzedaje wciąż te same leszcze. / Ze spiżu są… więc co ma z nimi począć, bidaka? //
Nie przypadkiem akcentuje dobitnie wierszem swoją „małą ojczyznę”, Podgrodzie koło Nowego Warpna. Poświęca mu teksty w rozdziale …Pejzaż z PODGRODZIEM. Jest bowiem poetka autorką cennej monografii o nim: – Miasteczko dziecięce. Monografia Podgrodzia 1952-1973 i Suplementu do tej publikacji. Zainteresowanie historią miejsca i czasu tamtego Podgrodzia, swoiste odkrycie i opisanie, ujawnienie genius loci, przełożyły się na teksty poetyckie w tychże klimatach…”
Rozmowę uzupełnią czytane wiersze, a może i legenda się trafi… Czas teraźniejszy wypełni przestrzeń wspomnień w lirycznych wersach i w monologu autorskim. Zapowiada się więc klimatyczny (jak zawsze w pałacu) wieczór z interesującym Gościem.
ZAPRASZAMY!
WSTĘP WOLNY
You must be logged in to post a comment.