Jubileusze Janusza Krzymińskiego – relacja z 83. spotkania literackiego
W czwartek, 28 kwietnia Janusz Krzymiński świętował 90-lecie urodzin, 75 lat obecności w Szczecinie, 70-lecie twórczości literackiej i tyleż samo działalności na rzecz kultury w Szczecinie i w regionie, także 61 lat swego debiutu poetyckiego oraz członkostwa i działalności w ZLP w Szczecinie. Wydarzenie miało miejsce w szczecińskim Pałacu Młodzieży w ramach KONTRAPUNKTU (56. Przegląd Teatrów Małych Form). Na tę okazję w ramach serii: WZNOWIENIA wydawanej przez Związek Literatów Polskich w Szczecinie ukazał się zbiór jego wierszy Smak moreli & List w butelce.
28 kwietnia 2022 roku w ramach cyklu W PAŁACU literacko odbyło się spotkanie z poetą, pisarzem, tłumaczem, publicystą, dziennikarzem, człowiekiem filmu i teatru, Januszem Krzymińskim. Wydarzenie wpisywało się w Tegoroczny KONTRAPUNKT. Rozmowę prowadził niezależny menadżer kultury i animator rozwoju lokalnego, doradca, trener i wykładowca, Marek Sztark. Bohater tego wydarzenia świętował 90-lecie urodzin, 75 lat obecności w Szczecinie, 70-lecie twórczości literackiej i tyleż samo działalności na rzecz kultury w Szczecinie i w regionie, także 61 lat swego debiutu poetyckiego oraz członkostwa i działalności w ZLP w Szczecinie. Można było usłyszeć jego wiersze (w wykonaniu prowadzącego Marka Sztarka oraz grupy młodzieży Z KONTRAbandy, którą przygotowała Maria Sztark), a ponadto na tę okazję w serii: WZNOWIENIA ukazał się tom Smak moreli & List w butelce. To druga pozycja w serii: WZNOWIENIA a stanowi publikację złożoną z dwóch tomów wierszy poety. Pierwszy z nich, to Smak moreli, który był debiutanckim zbiorem wierszy Janusza Krzymińskiego wydanym w 1961 roku przez Wydawnictwo Poznańskie w serii Szczecińska biblioteka debiutów. Utwory we wznowieniu pozostały w swojej formie i treści niezmienione. Z kolei drugi tom, z którego pochodzą wiersze nestora (List w butelce) ukazał się po raz pierwszy w 1985 roku nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej RSW Prasa-Książka-Ruch. Niektóre z utworów we wznowieniu zostały poddane nieznacznej korekcie. Są to wiersze Szczecin, Człowiek wybrzeża, Portowy pilot i syreny, Stare parowce, Mewa i Przybrzeżni.
Janusz Krzymiński jest człowiekiem z niezliczoną ilością zainteresowań, a opowiadane przez niego anegdoty przyciągają uwagę. Nosi w sobie pamięć o naszym mieście minionych lat. Realizując się w wielu dziedzinach, zawsze pozostaje przy kulturze i życiu artystycznym Szczecina oraz regionu. Jak czytaliśmy w zapowiedzi organizatorów (…) Mógłby (…) z pamięci stworzyć leksykon najznakomitszych nazwisk znanych sobie pisarzy, poetów, artystów, malarzy czy rzeźbiarzy, ludzi kultury, dziennikarzy… a przy nich… zapoznane już wydarzenia, anegdoty, historie sprzed lat… (…) Inaczej nie było na spotkaniu, które odbyło się wczoraj – w rozmowie z Markiem Sztarkiem opowiedział między innymi o tym, jak znalazł się w Szczecinie, a także swojej działalności na przestrzeni lat.
Wznowienia, to seria wydawnicza szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, która istnieje od 2016 roku. Ta inicjatywa ma na celu przypomnienie pisarzy, którzy parali się literaturą w naszym mieście po 1945 roku. Jak możemy przeczytać w deklaracji wydawcy (…) Dorobek wielu pisarzy domaga się (…) nowego odczytania (nie tylko w kontekście historycznego zjawiska literackiego) przez współczesne pokolenie literaturoznawców. (…)
Ponadto jubilat został uhonorowany przez członkinię Zarządu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Annę Bańkowską – Złotą Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. List gratulacyjny od Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka, odczytała i wręczyła Jubilatowi – Joanna Leszczyńska, dyrektor Wydziału Kultury UM. Inne liczne dowody uznania i laudacje wybrzmiały w trakcie uroczystości.
Podczas spotkania Janusz Krzymiński przyznał, że zawsze towarzyszyła mu książka. Nie potrafił funkcjonować bez czyjegoś większego słowa i dodaje na koniec rozmowy nie tylko literackiej: Słowo potrafi zabijać, a także ożywiać. Trudno się z nim nie zgodzić. Nie zabrakło licznych gratulacji, życzeń oraz tortu.
Edyta Rauhut
zdjęcia: Izabela Ginett, Monika Wilczyńska i Janusz Słowik
oprawa plastyczna: Ewa Banaś – Krzywińska
You must be logged in to post a comment.