11 listopada
Wolność… Każdy uznaje ją za coś innego. Niektórzy twierdzą, że jest to możliwość mówienia co się chce, podejmowania decyzji na własną rękę czy po prostu chwila, podczas której nie trzeba nic robić. Również według mnie wolność ma wiele znaczeń. Czym jest? Hmmm, to trudne pytanie. Przeważnie, gdy słyszę to słowo, na myśl przychodzi mi przerwa. Wtedy najczęściej mam upragnioną chwilę na oddech. Mogę uspokoić polekcyjny mętlik w głowie i przygotować się do następnych zajęć. Gdy się jednak dłużej zastanowić, można oczami wyobraźni stworzyć obraz wolności. Tak jakby był to temat na plastyce. Właśnie planuję rozmieszczenie elementów na płótnie. Widzę piękną, kwiecistą łąkę w pełnym słońcu i postać ubraną w lekkie, wygodne ubranie. Tyle moja wyobraźnia. Niestety, historia udowodniła nam niejeden raz, że o wolność trzeba walczyć. Gdy czytam o pewnych wydarzeniach, całe sielankowe arcydzieło zamienia się w smętny obraz zniszczenia z zachmurzonym niebem i rannym człowiekiem. Przykre, że dawniej Polacy musieli walczyć o wolność, przelewając krew. Wojny, bitwy, powstania… Ale warto zdać sobie sprawę, że to wszystko po to, byśmy mogli teraz cieszyć się marzeniami. Poza tym nie boimy się mówić, skąd jesteśmy. Możemy chwalić się piękną historią, poznawać losy naszych bohaterów i dumnie wyróżniać Polskę na mapie Europy. Niestety, nie każdy patrzy na to w ten sposób, a nawet wstydzi się mówienia, że jest Polakiem. Nie zgadzam się z tym. Uważam, że powinniśmy hucznie i z radością obchodzić Święto Niepodległości. Może warto wywiesić w oknie flagę? Dobrze też poświęcić chociaż chwilę na przeczytanie ciekawych, żołnierskich wspomnień lub obejrzeć film historyczny. Dobrze być Polakiem…
Natalia Odrowska, 14 lat
Wraz z rozpoczynającym się listopadem nadchodzi jedno z najważniejszych świąt w Polsce. 11 listopada obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości – w tym roku po raz 103. Co oznacza dziś wolność – zapytacie. W ogólnym założeniu jest to przede wszystkim prawo do wyrażania siebie i swoich poglądów, decydowania o własnym życiu i prowadzenia go w sposób, w jaki chcemy. Zgadzam się z tym i uważam, że wolność to możliwość wyboru i sposobność do własnych decyzji i przemyśleń. Dzięki temu mogę być sobą. To chwile, w których niczym się nie martwię i kiedy jestem po prostu szczęśliwa. Nawiązując jednak do historii, to też fakt, że mogę wyjść z domu po godzinie 22.00 bez strachu przed zatrzymaniem przez odpowiednie służby, tak jak to było dawniej. Nie wyobrażam sobie życia w którym za to, że mówię w ojczystym języku, jestem wyśmiewana i poniżana. Dlatego w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada, z radością odśpiewam nasz hymn. Bo przecież żyję w niepodległym kraju…
Alicja Piegat 14 lat
„Wolność” to słowo określające stan bezpieczeństwa człowieka, w którym można rozwijać swoje pasje, uczyć się i żyć normalnie. Jednak wolność to nie tylko słowo, ale także- a może przede wszystkim- nasze życie. Bez niej niewiele moglibyśmy zrobić. Nawiązując do Święta Niepodległości, które wypada w tym roku po raz 103…Ten dzień jest bardzo ważny dla nas, Polaków, bo gdyby nie 11 listopada 1918 roku, nadal żylibyśmy bez własnego pieniądza, terytorium czy wojska. Uważam, że obecnie warto więc nawiązać do tradycji i obejrzeć film o tematyce patriotycznej, przejrzeć stary album rodzinny ze zdjęciami lub poczytać trochę ciekawostek o tym święcie. A Wy, jak spędzacie Dzień Niepodległości?
Alicja Gałecka , 13 lat
Wolność to dla mnie poczucie bezpieczeństwa, jak gdyby nic wokół mnie nie było. Cisza. Spokój. Dźwięk delikatnie płynącego strumienia wody. I choć nie zawsze tak jest, to nie oznacza, że nie jesteśmy wolni. Nasze prawo do posługiwania się ojczystym językiem, wyznawanie jakiejkolwiek religii czy chociażby czytanie polskiej literatury to przecież też wolność. Jednak nie zawsze tak było, bo warto sobie przypomnieć, że Polska była przez 123 lata pod zaborami: niemieckim, rosyjskim i austriackim. Dopiero po I wojnie światowej, w 1918 roku, nasze państwo wróciło na mapy Europy, a Polacy odzyskali prawo do wolności. Od tamtej pory, co roku 11 listopada, obchodzimy Dzień Niepodległości, hucznie świętując na ulicach i w rodzinach. Warto być dumnym i wdzięcznym za wolność, daną nam ponad 100 lat temu. Warto być Polakiem…
Kinga Bartoszewska, 13 lat
zdjęcie: pixabay.com