,,Aloha Hawaje” Pracowni Tańca Etnicznego
W piątek, 1 marca 2019 w auli Pałacu Młodzieży licznie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym widowisku,,Aloha Hawaje”. Na jednej scenie zatańczyły wszystkie pokolenia tancerek Pracowni Tańca Etnicznego pod kierunkiem p.Justyny Kozłowskiej. Prawie 80 osobowa grupa zaprezentowała tańce hawajskie Hula zarówno w stylu tradycyjnym (kahiko) jak i współczesnym (auana). Tancerki pokazały, że w kulturze hawajskiej oprócz tradycyjnych instrumentów perkusyjnych wykorzystuje się również prawdziwe dary natury jak kije, kokosy, muszle czy kamienie. Pani Justyna grała na IPU, a wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśni w języku hawajskim.
Tańce hawajskie hula choć często wyglądają bardzo niewinnie i prosto to niezwykle trudna forma ruchu. Wymaga od tancerzy skupienia i niezwykłej koordynacji, o czym przekonują się niejednokrotnie osoby rozpoczynające naukę, a osiągające efekty dopiero po pewnym czasie.
W Pałacu najmłodsza tancerka ma niespełna 3.5 lat, a już potrafi pokazać podstawowe kroki, gesty, wypowiedzieć proste hawajskie słowa. Niezwykle ciekawa historia, tradycja i kultura tego kraju przekazywana jest z pokolenia na pokolenie właśnie przez taniec. Gesty rąk i dłoni opowiadają treść towarzyszącej tańcom pieśni. Ozdoby do tańca i dodatki tancerze wykonali w dużym stopniu własnoręcznie wraz z panią Justyną w trakcie Etnicznych Warsztatów Twórczych.
Tradycyjnie już podczas widowiska nie mogło zabraknąć Pracowni Muzyki Etnicznej pod kierunkiem p.Ryszarda Dziubaka. Zespół perkusyjny „Djembe” stał się żywym przykładem na to, że muzyka i taniec etniczny stanowią nieodzowną całość.
Widowisko Pracowni Tańca Etnicznego to dla widzów niezwykły, pokaz pełen energii i barw. Jednak to także skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga współpracy i dużego skupienia wszystkich uczestników. Każda grupa pokazuje się podczas spektaklu wiele razy, niezależnie od wieku i często zmienia kostiumy, dodatki. W takim momencie starsza tancerka jest ogromnym wsparciem dla młodszej, a granice między grupami naturalnie się zacierają. Tu nie ma rywalizacji, ale wspólne dążenie do jednego celu jakim jest zabranie widowni w rdzenną, odmienną, ciekawą podróż do innego miejsca na Świecie.
Pani Justyna Kozłowska, prowadząca Pracownię Tańca Etnicznego składa serdeczne podziękowania za piękne galerie zdjęć i obecność p. Jerzemu Miszukowi, Krzysztofowi Szydłowskiemu i Grzegorzowi Siwie (Kurier Szczeciński).
scenografia: Justyna Kozłowska i Piotr Wyszyński
oprawa graficzna: Iwona Sarnicka
nagłośnienie: Maciej Kiersznicki
nieoceniona pomoc przy widowisku: Agata Bruska i Marzena Konefał
Jerzy Miszuk – GALERIA
Grzegorz Siwa – GALERIA
Krzysztof Szydłowski – GALERIA
zdjęcia poniżej: Monika Wilczyńska
więcej zdjęć – GALERIA
You must be logged in to post a comment.