Spotkanie z Wojciechem Jasińskim
Podczas 11. Spotkania Literackiego w Pałacu Młodzieży, 12 stycznia 2012 roku, cała widownia mogła zasłuchać się w opowiadaniach Pana Wojciecha Jasińskiego – gościa popołudnia. Bardzo ciekawą rozmowę poprowadziła pani Róża Czerniawska – Karcz.
Pan Wojciech – marynarz, żołnierz AK, pisarz, publicysta – urodził się w Kaliszu. Jest emerytowanym oficerem Polskiej Marynarki Handlowej. W 1939 roku, w wieku szesnastu i pół lat – jak podkreślał pisarz – wstąpił na ochotnika do wojska. Podczas II wojny światowej przeżył wiele tragicznych, tajemniczych oraz dramatycznych chwil.
Poznał ludzi wielu ras, narodowości i religii. Nauczył się przede wszystkim odwagi i opanowania, czego – jak mówił gość – nie można nauczyć się w szkolnej ławce.
Na przełomie lat 1974 – 75 ukończył Studium Podyplomowe z Automatyki przemysłowej i Morskiej na Politechnice Szczecińskiej, ponieważ chciał być marynarzem. Sam bohater spotkania, mówił: „tego zawodu, nie można nazwać po imieniu – jest zbyt bliski memu sercu”. Ważnym epizodem związanym z marynistyką, dla pana Wojciecha – niezwykłej skarbnicy wiedzy – była służba we flocie irańskiej.
Pisać zaś zaczął w stanie wojennym. Zajął się również grafiką – ilustrował swoje książki. Jak mówił, umiejętność rysowania bardzo mu się przydała.
Napisał sześć książek: „Opowieści mórz bliskich i dalekich” (1995), „Na hebanowym moście” (1998), „Szczecińscy kochankowie” (2003), „Aria księcia” (2004), „Płyń galero” (2010). Jego nowa, szósta książka, wydana w bieżącym, 2012 roku nosi tytuł „Odyseja polskiego złota”. Jest to historia oparta na faktach. „To popularno – historyczne opracowanie jedynej w pełni udanej operacji wrześniowej, Ewakuacji Skarbca Banku Polskiego, dedykuję moim towarzyszom broni – żołnierzom wywiadu Armii Krajowej” – napisał na wstępie książki jej autor. Innymi słowy fascynująca historia o losach polskiego złota. Na okładce tejże lektury, widnieje fragment mapy Polski z zaznaczoną trasą podróży” złota. Możemy też zobaczyć duży słonecznik – symbol złota w krajach Ameryki Południowej.
Dziękuję za wspaniałe przeżycia podczas spotkania i serdecznie zapraszam do przeczytania nowej, niezwykłej i tajemniczej książki.
tekst: Joanna Walczyńska SP 16 Szczecin
zdjęcia: Monika Wilczyńska
You must be logged in to post a comment.