Printing Club – polsko-niemiecka współpraca młodzieży – relacja
W dniach 25 – 30 listopada w Pałacu Młodzieży gościliśmy grupę młodzieży wraz z opiekunami, którzy przyjechali do nas z Babenhausen (Niemcy).
W międzynarodowym projekcie ze strony polskiej udział wzięli uczestnicy zajęć w Pracowni Grafiki oraz Pracowni Rysunku i Malarstwa, ze strony niemieckiej – młodzież rekrutowana pod kątem zainteresowań sztuką.
Projekt artystyczny, który rozpoczął się pod koniec listopada ma na celu popularyzację wiedzy na temat technik grafiki artystycznej oraz podstaw grafiki użytkowej, ze szczególnym uwzględnieniem techniki linorytu, seriigrafii, projektowania plakatu oraz komiksu. Uzupełnieniem formy artystycznej wypowiedzi młodzieży był happening zrealizowany i zarejestrowany na nadmorskiej plaży. Podsumowaniem stała się wystawa stworzonych prac połączona z wernisażem. Wystawa znajduje się w galerii na drugim piętrze Pałacu Młodzieży i jest dostępna szerokiemu gronu odbiorców.
Pierwszego dnia projektu uczestnikom przedstawiono program projektu, uwzględniono ich sugestie i oczekiwania. Miały też miejsce zabawy integracyjne i wspólna kolacja.
Drugi dzień rozpoczął się od spaceru po naszym mieście. Zwrócono uczestnikom uwagę na najbardziej charakterystyczne miejsca miasta oraz legendy z nimi związane, m.in. oprócz punków obowiązkowych jak Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonia, bulwary nadodrzańskie etc. zapoznano z historią o kocie Umbriadze, kocie Gacku, czy fenomenie szczecińskiego pasztecika. Spacer oprócz walorów turystycznych, miał na celu przygotowanie merytoryczne do stworzenia komiksu o Szczecinie oraz pełnoformatowych grafik z motywem charakterystycznym miasta.
Po południu uczestnicy wzięli udział w dwóch blokach zajęć: z komiksu i grafiki artystycznej. W obu przypadkach zostali podzieleni na mieszane, polsko-niemieckie grupy. Praca w grupach miała na celu lepszą integrację uczestników. Podczas zajęć z komiksu uczestnicy poznali podstawowe zasady tworzenia komiksu, postaci i budowania historii, oraz wypracowali koncepcję komisu każdej grupy. Powstały pierwsze szkice koncepcyjne.
Na zajęciach z grafiki uczestnicy poznali technikę seriigrafii. Każda z grup miała wykonać dwuwarstwową kompozycję: z przygotowanych wcześniej przez prowadzących zdjęć motywów szczecińskich oraz własnych szkiców pędzlem na foliach. Następnie każda z warstw została naświetlona na odrębnym sicie, czyli nośniku powielania odbitek tożsamych dla techniki. Uczestnicy brali udział w procesie przygotowania sit.
W trzecim dniu projektu w bloku porannym kontynuowane były zajęcia z grafiki. Uczestnicy w grupach drukowali pierwszą warstwę grafik powstających w technice seriigrafii. Wykorzystano profesjonalny stół do druku seriigrafii. W międzyczasie przystąpiono do pracy indywidualnej nad grafikami w technice linorytu. Tematem prac była flora i fauna. Najpierw uczestnicy wykonali projekty, a po ich indywidualnym omówieniu, przenosili je na płytkę linorytniczą, którą opracowywali dłutami. Na zajęciach z komiksu, uczestnicy kontynuowali pracę nad opowieścią – rozrysowali komiks na formacie 100×70 cm i zaczęli pracę z kolorem.
W bloku popołudniowo – wieczornym uczestnicy zapoznali się z terminem „happening”, następnie opracowali scenariusz własnego oraz go przećwiczyli.
W dniu czwartym miała miejsce wycieczka nad morze – do Międzyzdrojów. W pierwszej kolejności uczestnicy odwiedzili Zagrodę Pokazową Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Był to punkt programu zaproponowany przez jedną z polskich uczestniczek projektu, która przygotowana z zagadnienia, była przewodnikiem dla całej grupy.
Następnie uczestnicy udali się na plażę. Tam też miało miejsce powtórzenie happeningu i jego rejestracja video. Nie zabrakło spaceru na molo, a po obiedzie czasu wolnego.
Po powrocie do Szczecina w bloku wieczornym uczestnicy wzięli udział w warsztatach fotograficznych – malowania światłem. Warsztaty poprowadziła młodzież – uczestnicy Pracowni Fotografii Cyfrowej wraz z nauczycielem prowadzącym pracownię. Uczestnicy pracowali w trzech mieszanych polsko-niemieckich grupach.
Piąty dzień projektu rozpoczęły warsztaty z grafiki. Uczestnicy w grupach drukowali drugą warstwę na grafikach wykonanych w technice seriigrafii. Ponadto każdy uczestnik indywidualnie wykonał po cztery odbitki grafik wykonanych w technice linorytu z wykorzystaniem profesjonalnej prasy graficznej. Uzupełnieniem warsztatów było wykonanie pamiątkowej torby z motywem zaczerpniętym z plakatu promującym projekt. Plakat został zaprojektowany przez jedną z polskich uczestniczek projektu. Druk na tkaninie był wykonany w technice seriigrafii, a następnie każdy nadawał swojej torbie cechy zindywidualizowane – uzupełniał wydrukowany motyw o rysunku, napisy etc. wykonywane specjalnymi flamastrami.
Na zajęciach z komiksu uczestnicy kończyli prace i szykowali je oraz inne powstałe prace plastyczne do wystawy.
O godzinie 18:00 miał miejsce wernisaż prac. Grafiki zostały zaprezentowane w ramach, natomiast rejestracja happeningu oraz wykonanych fotografii miała miejsce na ekranie multimedialnym. Wszyscy uczestnicy zostali wymienieni z imienia i nazwiska, wręczono im pamiątkowe dyplomy. Zwieńczeniem wieczoru była podsumowująca kolacja, a po niej wieczorny spacer na Jarmark Świąteczny.
Szósty dzień projektu przypadał w Andrzejki. Data była inspiracją do przybliżenia gościom polskiej tradycji wróżb andrzejkowych. Ostatnim punktem programu była ewaluacja całego tygodnia, wyciągnięcie wniosków oraz plany programowe na rewizytę w Babenhausen, która planowana jest na marzec 2025 roku.
Partner: Schwäbische Jugendbildungs – und Begegnungsstätte Babenhausen
Zadanie współfinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
You must be logged in to post a comment.