Półkolonie zimowe 2025/ turnus II – podsumowanie
W drugim turnusie pałacowych półkolonii, które trwały od 10 do 14 lutego na uczestników czekało również mnóstwo ART_Atrakcji. Ceramika, plastyka, design, moda, nauka gry na bębnach djembe i ukulele, taniec ćwiczenie dykcji, nagrywania audiobooka i zajęcia karate – to tylko niektóre aktywności w naszych pracowniach. Można było odkryć swoje talenty, nawiązać nowe znajomości i twórczo spędzić czas!
DODATKOWE ATRAKCJE W II TURNUSIE:
PAŁACOWA GRA TERENOWA
Pałacowa gra zadaniowa oraz gry logiczne z animatorami to okazja do wspólnej zabawy, integracji i emocjonujących wyzwań uczestników półkolonii. To był doskonały początek naszej przygody.
FABRYKA INSPIRACJI / WARSZTATY KULINARNE I RĘKODZIEŁO
W tygodniu walentynkowym odbyły się wyjątkowe warsztaty kulinarne, na których zrobiliśmy maślane ciasteczka w kształcie serca. Następnie każde dziecko uszyje własnoręcznie walentynkową poduszkę. Uczyliśmy się nie tylko jak wyrabiać ciasto, formować kształty, wypiekać i dekorować małe arcydzieła, ale i ćwiczyliśmy zdolności manualne.
GEKO – SZCZECIŃSKIE CENTRUM WSPINACZKOWE
Odwiedziliśmy miejsce idealne dla osób chcących rozpocząć przygodę ze wspinaniem, lubiących spędzać czas aktywnie w sportowej i przyjaznej atmosferze.
250 m kw. powierzchni do wspinania, kilka tysięcy chwytów przymocowanych do ścianek oraz sprzęt wspinaczkowy.
MUZEUM ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI
Zduńskie Opowieści to przede wszystkim pasja do starego rzemiosła i przywracanie blasku zabytkowej ceramice. Obejrzeliśmy muzeum, które gromadzi piękne i ciekawe przedmioty, zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki i wspomnienia, które budują zamiłowanie do dawnych rzeczy. Ponadto usłyszeliśmy o dawnych zawodach związanych z ogniem i gliną, zobaczyliśmy oryginalne rekwizyty, repliki średniowiecznych kafli oraz stare narzędzia kaflarza i zduna. To miejsce, w którym blisko dwa tysiące artefaktów snuje swoje „zduńskie opowieści”.
WIZYTA W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM
W trakcie specjalnie przygotowanych warsztatów dowiedzieliśmy się, czym jest historia i skąd historycy czerpią wiedzę o przeszłości, gdzie szukać informacji o historii swojej rodziny, jak stworzyć jej drzewo genealogiczne i jak dbać o pamiątki rodzinne. Poznaliśmy różne rodzaje pieczęci i wykonaliśmy własną, dowiedzieliśmy się, czym jest pergamin, odkryliśmy znaki wodne na papierze czerpanym oraz narzędzia, którymi niegdyś pisano. W programie był również: pokaz najstarszych dokumentów i wycieczka po zabytkowym gmachu Archiwum.
SQUASH ZONE CLUB
Zagraliśmy w SQUASHA i poznaliśmy podstawy tej gry.
KINO HELIOS SZCZECIN
Dwa seanse filmowe w dwóch salach filmowych dostosowane do wieku naszych uczestników półkolonii.
TWÓRCZA CYTRYNKA / WARSZTATY SCRAPBOOKING’OWE
Podczas spotkania w szczecińskiej manufakturze dzieci poznały technikę scrapbookingu a przede wszystkim z jej wykorzystaniem udekorowały ramki na zdjęcia. Tworząc własne ramki poprzez łączenie wzorów, kolorów, materiałów i dodatków rozwijały kreatywność, wyobraźnię, cierpliwość, dokładność oraz wytrwałość.
NASTO % – KLUB NASTOLATKA
10 niepowtarzalnych, będących w jednym miejscu atrakcji dla dzieci i młodzieży m.in.: laserowy labirynt, symulator przeciążeń lotniczych, atak meteorytów, gabinet masek, ruchowe gry interaktywne itp. Ponadto odwiedziny jedynej w swoim rodzaju Komnaty Maskotek, gdzie znajduje się kolekcja ponad 1000 pluszaków – postaci bajkowych z filmów
i gier dla dzieci i młodzieży i weźmiemy udział w interaktywnej zabawie, której nagrodą za dobrą pamięć i skojarzenia będzie pluszak dla uczestników zabawy.
MUZEUM PRL
Odwiedzimy Muzeum Szczecin w PRL gdzie znajdziemy fragmenty codzienności życia w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1952-1989) charakterystyczne dla naszego miasta Szczecin np. zakłady pracy, gabinet działacza partyjnego, mieszkanie. Dowiedzieliśmy się jak wówczas wyglądało dzieciństwo, handel, rzemiosło, jakiej słuchano muzyki, jakie dominowały smaki, jak wyglądała sztuka, kultura i jak wyglądało spędzanie czasu wolnego. Oprowadziła nas sama założycielka muzeum pani Justyna Machnik – przewodniczka miejska
z uprawnieniami pedagogicznymi.
KSIĘGARNIA MIĘDZY WIERSZAMI
Wizyta w Księgarni Między Wierszami – w trakcie spotkania uczestnicy poznają pracę księgarzy a potem udali się w literacką podróż po Szczecinie i jego historii. Zabrał ich w nią Przemek Głowa, znany szczeciński przewodnik po naszym mieście. Tłem do tej wyprawy była książka „Kocie oko” Michała Dłużaka, w której główny bohater wraz z niezwykłą kotką, wyrusza w podróż do przeszłości i odkrywa niejedną tajemnicę naszego miasta. Z tej literackiej przygody każdy wrócił z dobrą lekturą!
CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY
Uczestnicy obejrzeli wystawę oraz wzięli udział w lekcji edukacyjnej o najnowszych dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Więcej zdjęć na pałacowym Facebooku:
You must be logged in to post a comment.