Gra Terenowa na Wzgórzu Widokowym nad Międzyodrzem- relacja z czternastej edycji
W ramach czternastego modułu projektu edukacyjnego TURYSTYKA-REKREACJA-EKOLOGIA, uczestnicy Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych z czterech szkół podstawowych – SP nr 11, SP nr 48, SP nr 69 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla dzieci słabosłyszących, wyruszyli 15 kwietnia do Siadła Górnego na grę terenową WYPRAWA NA WZGÓRZE WIDOKOWE NAD MIĘDZYODRZEM W SIADLE GÓRNYM.
Na miejscu uczestników powitali pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego: pani Kamila Górecka, pani Anna Durka i pan Aliaksei Razhko, którzy przedstawili uczestnikom wstęp do warsztatów i gry terenowej. Gra terenowa przebiega przez tereny wokół miejscowości Siadło Górne. Przebyta trasa liczyła 4,7 km, a uczestnicy mieli na rozwiązanie zadań 80 minut. Każda drużyna otrzymała kartę pracy z pytaniami, na które podczas wędrówki należało odpowiedzieć.
Miejscem startu była wiata edukacyjna w Siadle Górnym. Znajdują się tam tablice z przyrodniczymi informacjami. Pytania, na które odpowiedzieć mieli uczestnicy gry były różnorodne. Dotyczyły historii Siadła Górnego i ciekawostek przyrodniczych. Po opuszczeniu wiaty i wyjściu na trasę skierowaliśmy się w stronę lapidarium, gdzie należało odpowiedzieć na kilka kolejnych pytań. Stamtąd ruszyliśmy w stronę widokowego wzniesienia, na którym jest Rezerwat przyrody Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem.
Po drodze trzeba było odnaleźć ukryte w trawie tropy zwierząt, które potem należało prawidłowo rozpoznać. Nasi przewodnicy na każdym etapie wędrówki przekazywali uczniom wiele ciekawych informacji na temat roślinności i zwierząt znajdujących się na tych terenach.
Po wejściu na wzgórze widokowe, przy pięknej pogodzie podziwialiśmy widoki na cud natury Dolinę Dolnej Odry. Potem udaliśmy na ostatni etap gry i tu dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o owadach i ptakach. Każda odpowiedź, której udzielali uczestnicy była zapisywana. W każdej odpowiedzi jedna z liter była oznaczona cyfra. Po kolei ułożone litery dały hasło i cztery cyfry tworzące kod do ukrytego skarbu.
Gra terenowa kończyła się przy świetlicy w miejscowości Siadło Górne, gdzie należało odnaleźć miejsce ukrycia skarbu, który był w zamkniętej na kłódkę skrzynce.
Wszystkie grupy prawidłowo udzieliły odpowiedzi i mogły otworzyć skrzynkę za pomocą czterocyfrowego kodu. Za dobrze rozwiązane zadania wszyscy otrzymali pamiątkowe gadżety od pracowników Parku. Podczas pobytu w Siadle Górnym cały czas świeciło słońce i wszyscy uczestnicy warsztatów dobrze się bawili.
Elżbieta Wielgoszewska
zdjęcia: Katarzyna Lubińska
You must be logged in to post a comment.