Dziś święto Melpomeny!
Co roku, 27 marca, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji wszystkim, którzy tworzą spektakle – reżyserom, aktorom, scenografom, charakteryzatorom, oświetleniowcom, dźwiękowcom, pracownikom technicznym, paniom bileterkom i innym składamy najlepsze życzenia!
A młode, pałacowe dziennikarki napisały na tę okazję kilka słów od siebie…
Według mnie prawie wszystko może być teatrem, bo to forma sztuki, która obejmuje taniec, muzykę, literaturę, sztuki piękne i wiele innych. Każdego człowieka warto zachęcać do teatru, wszak wpływa on na twórcze, emocjonalne, intelektualne i duchowe „ilorazy”. Teatr buduje także pewność siebie. Jedyną, prawdziwą koniecznością funkcjonowania sceny jest obecność publiczności i wykonawca. Czasami widzowie mogą wchodzić w interakcje z aktorami, którzy często też po prostu poruszają tematy, które są obecne w codziennym życiu. Teatr to ruch, słowo, scenografia, scena, publiczność i aktorzy, to adaptacja jakiejś powieści, to sztuka oparta na faktach lub zmyślona. Niektóre są związane z ideologiami politycznymi lub duchowymi, inne zaś opierają się wyłącznie na zagadnieniach artystycznych. Teatr ma długą historię i zawsze będzie źródłem fascynacji. Dla dobra ludzkości.
Michelle Sarnicka
Maski dwie to teatru znak
Dramat, komedia? Właśnie tak!
Uśmiech w bieli maski widać-
Dobro potrafi przywoływać.
Smutek w czerni maski widać-
Gorycz potrafi przywoływać.
Lecz niepełne są bez siebie
Muszą dwie być obok siebie.
I choć bardzo przeciwstawne
Aktualne wciąż są, chociaż dawne.
Aleksandra Wasil
Gdyby ktoś mnie zapytał, czym jest teatr, to odpowiedziałabym, że to wspaniałe miejsce, ciepłe i niezwykle widowiskowe. Lubię Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Podoba mi się w nim różnorodność lalek, piękne scenografie i miła atmosfera. W Międzynarodowym Dniu Teatru życzę wszystkim pracownikom udanych spektakli i tłumów na widowni.
Alicja Zielińska