Uczniowie na pokładzie – Śladami Wielkich Wypraw – Dar Szczecina, Urtica i Zryw
Jesienne rejsy w promieniach słońca na Bałtyku, w połowie września b.r. na pokładach trzech jednostek Centrum Żeglarskiego. Tak uczestnicy Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, z pięciu Szkolnych Kół Edukacji Morskiej przy szczecińskich szkołach ponadpodstawowych, rozpoczęli nowy rok szkolny!
Warsztaty pod żaglami zorganizowane zostały przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin i Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji, w formie kilkudniowych rejsów szkoleniowo-edukacyjnych.
W sezonie żeglarskim uczniowie szczecińskich szkół w ramach ABC Żeglarskie wzięli udział w zajęciach praktycznych na wodzie w oparciu o jednostki Centrum Żeglarskiego. Dzieci i młodzież ze SKEM od maja rok rocznie uczestniczą w zajęciach na Optymistach, Carinach, DZ-tach czy jachtach pełnomorskich. Dodatkowo każdego roku Pałac Młodzieży jako koordynator Programu organizuje tygodniowe rejsy morskie z udziałem uczniów.
W ubiegłym roku był to żaglowiec STS Kapitan Borchardt. W tym roku po długiej przerwie, Pałac Młodzieży w dniach 18-24 września, zorganizował rejsy szkoleniowe na jachtach s/y Dar Szczecina, s/y Urtica i s/y Zryw.
Uczestnicy warsztatów posmakowali morskiej przygody, morza i żagli, „prowadzili” za kołem sterowym czy rumplem samodzielnie jacht pod bacznym okiem kapitanów, czy też ich zastępców. Zadaniem uczestników było również prowadzenie dokumentacji jachtowej, w której zapisywali co godzinę pozycję, warunki pogodowe. Odnotowywali również ważne informacje, jak odejście od kei, główki portów. Każda wachta, która składała się z dwóch lub trzech uczniów (w zależności od jednostki) musiała również zmierzyć się z wachtą kambuzową i przygotować posiłki dla pozostałej części załogi.
I tu kolejne doświadczenie – jak ugotować obiad, gdy jesteśmy na morzu w przechyle i na fali? Każdy z uczestników zaliczył to zadanie!
A podczas pobytu w portach trwała integracja – wspólne szantowanie przy dźwiękach gitar, gra w karty w mesie. Była też okazja do zwiedzenia miasta i Oceanarium w Stralsundzie, spacer na klify w Parku Narodowym Jasmund i po promenadzie w Świnoujściu a także wyjście na pizzę, czy lody w Trzebieży. Oprócz integracji załóg, były momenty na szkolenie z węzłów, jak również kultywowanie tradycji morskich poprzez codzienne podnoszenie o godz. 08.00 bandery na jachcie Dar Szczecina, czy oddawanie honorów i pozdrawianie stojącego przy kei w Świnoujściu zaprzyjaźnionego żaglowca STS Kapitan Borchardt.
Prognozy pogody zapowiadały trudne warunki, lecz Neptun i morze były życzliwe dla uczestników. Choć co niektórzy bardzo chcieli popłynąć na Bornholm, obraliśmy kurs na Rugię i zawinęliśmy do portu Straslund, następnie Sassnitz, Świnoujście i Trzebież.
Łącznie młodzież SKEM na Darze Szczecina pokonała ponad 300 mil morskich, ponieważ na trasie Straslund – Sassnitz obrali kurs na północ i opłynęli Rugię. Załogi Zrywu i Urtica pokonali ponad 210 NM.
Wszyscy zdali morski egzamin. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń i znajomości, szczęśliwie dopłynęli w niedzielę do ostatniego portu – mariny Centrum Żeglarskiego.
Ale czy to koniec…? NIEEEE! Płyniemy dalej 😊
Monika Chmielewska
zdjęcia: Monika Chmielewska i Jędrzej Owczarski
You must be logged in to post a comment.