Wycieczkowy przewodnik majówkowy
Choć pierwszy majowy weekend za nami, nie zapominajmy, że wiosenna pogoda sprzyja odkrywaniu okolicy!
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- mówi znane przysłowie. Uczestniczki Pracowni Dziennikarskiej proponują wbrew temu powiedzeniu majówkowe zwiedzanie Szczecina, bo jest tu naprawdę wiele ciekawych miejsc. Niektóre mijamy niemal codziennie, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak ciekawą kryją historię. Oto całkiem subiektywny, majówkowy przewodnik po naszym pięknym mieście. W drogę!
Jako osoba zafascynowana sztuką chcę dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Właśnie dlatego kocham Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pamiętam, gdy w młodszych klasach szkoły podstawowej zwiedzaliśmy wystawę zatytułowaną „W afrykańskiej wiosce”. Ależ miała klimat! Pani oprowadzająca opowiadała nam wszystko z miłym uśmiechem i zaangażowaniem, co osobiście bardzo cenię. A teraz informacja dla Was – ta prezentacja jest wystawą stałą, dzięki czemu nadal można ją podziwiać. Naprawdę polecam! A co do samego muzeum – ten budynek idealnie ukazuje ludzki potencjał i dar tworzenia arcydzieł dwiema rękami i kilkoma narzędziami. Aż trudno uwierzyć, ile talentu tkwi w jednym człowieku! A jak kultura rozwijała się na przestrzeni czasu? Tutaj też znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Jeśli jednak przyglądanie się nieożywionej sztuce nie fascynuje Was aż tak bardzo, to podpowiem, że w tym samym miejscu znajduje się również Teatr Współczesny. Sama miałam niedawno przyjemność obejrzeć świetny spektakl „Ojciec”, na który z chęcią poszłabym jeszcze raz. Możecie zerknąć na przewidywany repertuar i kto wie, może coś Was zaciekawi? Sami widzicie, że dwie instytucje kultury w jednym budynku na Wałach Chrobrego to naprawdę dobra propozycja na majówkę. Zachwalam i polecam!
Natalia Odrowska, 15 lat
Podczas majówki warto pojechać nad Jezioro „Głębokie”. Jest tam park linowy, w którym każdy – niezależnie od wieku- znajdzie coś dla siebie. Warto też skorzystać z atrakcji „Wake Parku”, gdzie można spędzić czas na wodzie, na snowboardzie. „Głębokie” to idealne miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów i amatorów fotografii, bo dookoła jeziora prowadzi ciekawa, leśna trasa, licząca mniej więcej 6 km. Jeśli będziemy dobrymi obserwatorami, spotkamy tu wiele gatunków ptaków i rzadkich okazów drzew, które są pod ochroną. W trakcie wycieczki można zrobić przystanek w miejscach specjalnie wyznaczonych na ognisko. Nie ma to jak pyszna kiełbaska i pieczony ziemniaczek na świeżym powietrzu! Mniam, mniam…
To idealne miejsce na majówkę.
Hanna Bałtyka, lat 12
Niektóre miasta mają ogrody botaniczne, inne – ogrody zoologiczne, a my mamy Różankę, która znajduje się w Parku Kasprowicza. Powstała 95 lat temu. Nazwa tego miejsca pochodzi od prawie stu odmian róż, kwitnących przez całe lato już od kwietnia. Jest ich około 10 tysięcy! Przechadzając się alejkami, można dostrzec też zabytkową fontannę z czterema kamiennymi gęsiami. Wyobraźcie sobie, że fontanna ma już 88 lat… Na Różance nie brakuje także ciekawych okazów drzew. Jak tu jest zielono! Naprawdę miło możemy spędzić tutaj czas pod warunkiem, że pogoda dopisuje, czego Wam serdeczne życzę…
Kinga Ginter, 12 lat
Według mnie warto zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich. Z tym miejscem wiąże się bardzo dużo legend, między innymi o Sydonii von Bork i Błaźnie Mikołaju. Na głównym dziedzińcu można dostrzec wielki, zabytkowy zegar, a w samym Zamku jest na przykład Cela Czarownic. To naprawdę straszne miejsce. Warto też wejść na Wieżę Dzwonów, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę Szczecina. Sam Zamek znajduje się na wzgórzu niedaleko Wałów Chrobrego. Jest zbudowany w stylu renesansowym i należy do najbardziej charakterystycznych miejsc naszego miasta. Szczecinianom wydaje się, że wiedzą o tym miejscu już wszystko, jednak ja radzę pospacerować wokół Zamku i przekonać się, że jest jeszcze wiele ciekawostek, o których mało kto wie. Na przykład miejsce, w którym przed wiekami była stajnia książęca. Ja sama dowiedziałam się o niej całkiem niedawno.
Zapewniam Was, że Zamek Książąt Pomorskich kryje w sobie wiele tajemnic i majówka to idealny czas, żeby je odkryć. Naprawdę warto!
Maja Szczęsna, 12 lat
Moja propozycja to Jezioro Szmaragdowe, które usytuowane jest na obrzeżach Szczecina i przyciąga swoją przepiękną szmaragdową barwą. Wiąże się z tym pewna ciekawa historia. Wiele lat temu, w miejscu, w którym jeziora jeszcze nie było, znajdowała się kopalnia kredy. Nagle nastąpił nieoczekiwany wylew wody do wyrobiska. Woda, której ciągle przybywało, powoli barwiła się na piękny lazurowy kolor, bo podłoże kopalni kryło zasoby węglanu wapnia. Tak powstało Jezioro Szmaragdowe. Ciekawostką jest to, że na dnie wciąż można znaleźć pozostałości po starej kopalni, na przykład maszyny do wykopalisk.
Z powstaniem tego jeziora kojarzona jest także pewna legenda. Mówi o tym, że dawno temu w kopalni kredy grasował bardzo chciwy i podły duch, który zbierał w podziemiach liczne skarby. Stąd jego imię – Skarbek. Pewnego dnia górnicy odkopali złoże bogactw zebranych przez ducha, a on z powodu swojej chciwości i zachłanności zalał wszystko wodą. Kolor jeziora to błyszczące skarby leżące na dnie. Tyle historia. Ale warto też dodać, że oprócz wędrówki wokół Szmaragdowego, dobrą propozycją jest wycieczka do ruin Pałacu Toepffera, groty ,,Za Łukami”, ruin wieży Baresela i podziemi. A przy jeziorze są także punkty widokowe, z których widać piękną panoramę Szczecina.
Życzę Wam dobrej pogody i wspaniałych, wycieczkowych wrażeń w tym arcyciekawym miejscu!
Alicja Gałecka, 15 lat
zdjęcia: archiwum domowe uczestniczek
You must be logged in to post a comment.