Pracownia Tańca Etnicznego podczas Festiwalu Tkaniny
W piątkowy wieczór grupa dziewcząt z Pracowni Tańca Etnicznego pod kierunkiem artystycznym Justyny Kozłowskiej, uczestniczyła w warsztatach tkactwa partycypacyjnego z p. Renatą Ramolą. Były one częścią wydarzeń Festiwalu Tkaniny, który w dniach 24.09 – 30.10.2022 odbywał się w Szczecinie.
Uczestniczki zajęć obejrzały wyjątkową wystawę ubiorów, okryć pod nazwą ,,Underline”, którą po plenerowym pokazie mody 15.10.2022 wystawiono w Domu Skandynawskim. O tym projekcie opowiadała sama Mistrzyni, a towarzyszyły jej również pozostałe Twórczynie. Była to okazja do poznania kulisów powstawania każdego ubioru i jego przymierzenia.
Ekologia i nadmierny konsumpcjonizm stały się tematem przewodnim tego spotkania. Pani Renata zwracała dużą uwagę na różne możliwości tworzenia nowego ze starego. Pokazała, że wszystko da się wykorzystać i każdej tkaninie można nadać inną, niepowtarzalną, intrygującą i ciekawą formę. Artystka wspominała również o swoim innym, bardzo ciekawym projekcie pod tytułem: ,,Jutro. Tkaniny z użyciem nasion”. Za tę pracę otrzymała w Łodzi, podczas czwartej edycji międzynarodowego konkursu nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wspólne spotkanie w plenerze sprawiło wszystkim ogromną przyjemność. To zadanie pokazało, że każdy skrawek pozornie niepotrzebnej tkaniny może stać się elementem pięknego dzieła. Po spotkaniu z Panią Renatą Ramolą, hasło: NIE WYRZUCAMY, A PRZERABIAMY będzie uczestniczkom spotkania jeszcze bardziej bliskie!
Dom Skandynawski sam w sobie jest bardzo ciekawym miejscem, w którym ekologia, wykorzystanie naturalnych, prostych form wyposażenia wnętrz, piękne, zadbane rośliny przypominają o tym jak ważna jest dbałość o nasze środowisko.
W jego przestrzeniach odbywały się jednocześnie warsztaty farbowania tkanin metodą shibori z p. Aleksandrą Gisges Dalecką – Kuratorką Festiwalu Tkaniny. Dziewczęta zobaczyły efekty pracy uczestniczek tych warsztatów, w tym p. Anny Rink – pałacowej Dekoratorki. Tę technikę barwienia dziewczęta poznały już wcześniej podczas Etnicznych Warsztatów Twórczych z ich nauczycielką tańca etnicznego w Pałacu Młodzieży.
Pracowni Tańca Etnicznego pod kierunkiem artystycznym Justyny Kozłowskiej nie mogło zabraknąć na Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Uczestniczki zajęć od lat tworzą kostiumy sceniczne własnoręcznie. Farbują, malują tworzą niepowtarzalne bazy, ale również poznają w ten sposób nie tylko tańce, ale także etniczne rękodzieło. Tkaniny przywożone osobiście przez ich nauczycielkę tańca z Gambii, Senegalu, Gwinei czy innych miejsc zawsze przybliżają obce tradycje, zwyczaje, modę. To jakby kawałek innej kultury zagościł w pałacowej przestrzeni.
Wydarzenie było również wspaniałą okazją do poznania organizacji społecznej jaką jest TUCentrum.Szczecin.
Renata Ramola – Artystka/Mistrzyni, podjęła niezwykłą inicjatywę utkania wspólnego, kolorowego kilimu w ogrodzie Domu Skandynawskiego podczas Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Po doświadczeniach z Poland Rock Festiwal, podczas których na wielkich przygotowanym przez artystkę krosnach uczestnicy tkali swoje autorskie elementy, postanowiła przenieść te działania do centrum Szczecina.
Renata Ramola jest absolwentką wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Szczecińskiej oraz Akademii Sztuki na kierunku Projektowanie Ubioru na Wydziale Wzornictwa. Głównym medium, z którego najczęściej powstają jej prace, jest szeroko pojęta tkanina i wszystkie aspekty twórcze z nią związane. Traktuje ją, nie tylko jako zwykły materiał do wytwarzania klasycznie pojmowanego ubioru, ale także jako materiał do tworzenia swoistego “opakowania człowieka”. Prace, które powstały przez kilka ostatnich lat, są nie tylko eksperymentem, ale również poszukiwaniem własnej tożsamości twórczej. Wynikiem tego są często obiekty (dzieła) poruszające tematy ekologii, problem nadmiernego konsumpcjonizmu oraz różnego rodzaju zjawiska społeczne. Podczas warsztatów uczestnicy mieli szansę zapoznać się z najbardziej podstawową metodą tkacką jaką jest przeplot wątku wokół osnowy. Na dużych krosnach, które artystka umieściła w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej ogrodu Domu Skandynawskiego każdy mógł upleść swój kawałek kilimu. Do wyplotu zostały wykorzystane materiały z recyklingu, tkaniny które dostały drugie życie.
tekst zdjęcia: Justyna Kozłowska
You must be logged in to post a comment.