Pracownia Tańca Etnicznego w Muzeum Sztuki Współczesnej
W sobotę, 15 stycznia b.r. w ramach Etnicznych Warsztatów Twórczych, Pracownia Tańca Etnicznego pod kierunkiem Justyny Kozłowskiej, odwiedziła Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Wielopokoleniowa grupa uczestniczek zajęć zwiedziła wystawę ,,Wspólnota” i ,,Siła Kobiet”*. Po wystawie oprowadzała Kurator Wystawy, p. Marlena Chybowska-Butler.
Tematyka afrykańska od zawsze przyciąga pałacową Pracownię Tańca Etnicznego do przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym razem dziewczęta i panie nie tylko słuchały, oglądały, spontanicznie zatańczyły, ale także przymierzały kenijską biżuterię oraz stroje zaprojektowane przez artystę z Afryki, uszyte z lokalnej tkaniny oraz polskiego lnu.
Wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej była dla uczestniczek ciekawym doświadczeniem, które obfitowało w dużo inspirujących, poszerzających wiedzę o życiu i kulturze w Afryce informacji.
Serdecznie podziękowania za możliwość zwiedzenia tej wystawy kierujemy do Pana Lecha Karwowskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego oraz Pani Marleny Chybowskiej-Butler, Kurator Wystawy.
*Wystawy „Siła kobiet” i „Wspólnota”, trwały w Szczecinie od 12 listopada 2021 r. do 16 stycznia 2022 r. i były kontynuacją Festiwalu DUOS zainicjowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie i realizowanego we współpracy ze szczecińskim Muzeum Narodowym oraz z Uniwersytetami: Pwani University w Kilifi, Università degli Studi w Maceracie, Kenyatta University w Nairobi oraz Distant Relatives Events Limited w Kilifi jako część projektu Sztuka i edukacji artystyczna w perspektywie transkulturowej.
Głównym celem Festiwalu była wymiana doświadczeń w obszarze sztuki tradycyjnej i współczesnej w Polsce oraz Kenii oraz wzajemne poznawanie praktyk i form edukacji artystycznych. Duety twórców z Polski i Kenii pracowały nad wspólnymi projektami przy pomocy i udziale studentów Uniwersytetu Pwani, lokalnych rzemieślników, muzyków, tancerzy i aktywistów społecznych. W trakcie trwania projektu odbyły się m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci, stworzono filmy animowane i dokumentalne, instalacje rzeźbiarsko-malarskie, murale, zaprojektowano odzież z lokalnych tkanin oraz lnu, którą potem sfotografowano podczas aranżowanych sesji modowych. Projekt w niezwykły sposób połączył dwa odległe światy, a część dokumentacji dzieł powstałych w Kenii, była eksponowana właśnie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie.
zdjęcia: MW
You must be logged in to post a comment.