76. i 77. wieczór literacki w Pałacu – Rafał Podraza i Magdalena Sowińska (relacja filmowa)
NOWE PROMOCJE SERII: AKCENT
Miniony rok w pandemii uniemożliwił spotkania z autorkami i autorami na wieczorach W PAŁACU literacko. Rozmowy na ekranie nie zaspokajały oczekiwań ani publiczności, ani piszących, ani organizatorów. A jednak pozostał po nich ślad, pośrednia komunikacja poprzez film. Do tej spuścizny dołączamy dwie kolejne zapowiedzi relacji z pałacowych wieczorów literackich, mając nadzieję, że po wakacjach spotkamy się w gościnnych progach Pałacu Młodzieży.
Tegoroczna, dziesiąta już edycja serii: akcent, która jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a realizowana przez szczeciński oddział Związku literatów Polskich w ramach projektu V SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY zaowocowała nietypowo, bo wiosną, wydaniem kolejnych publikacji szczecińskich autorów.
Swoją 25. książkę wydał Rafał Podraza, ciągle jeszcze obracający się w tematach muzycznych, stąd 71. pozycja serii to tytuł „TANGO NOTTURNO …z gramofonowej płyty„.
Natomiast 72. książką serii jest 4. tom poezji Magdaleny Sowińskiej, „RETROspekcja„.
Promocje obu tytułów miały miejsce w czerwcu, w Pałacu Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, które od lat gości i prezentuje pisarzy środowiska w cyklu spotkań W PAŁACU literacko.
76. wieczór W PAŁACU literacko to rozmowa z Rafałem Podrazą, dziennikarzem muzycznym, autorem 24 książek nie tylko biograficznych. W środowisku literackim uchodzi za specjalistę od rodziny Kossaków oraz historii polskiej piosenki. Od 2016 roku dzieli się swoją wiedzą z Czytelnikami na łamach tygodnika „Na Żywo”, w rubryce „Historia jednej piosenki”.
TANGO NOTTURNO …z gramofonowej płyty, nieduży fragment z obszernej HISTORII PIOSENKI prezentuje wciąż zainteresowanym czytelnikom Autor niniejszej publikacji. Rafał Podraza, pan od starej piosenki, lubi sięgać w odległą już przeszłość. Lata dwudzieste, lata trzydzieste XX wieku, to czas wspomnień coraz mniej licznych Obecnych, którzy pamiętają. A przecież jest w nas potrzeba odtworzenia starej gramofonowej płyty, nostalgia pożółkłych fotografii w albumach, poruszający zmysły koloryt portretu, z którego zalotnie spogląda przez ramię piękna kobieta… gwiazda ekranu sprzed niemal stu lat… Co ma do opowiedzenia? Jakie tajemnice skrywa? Albo jakie sensacje przywołuje jej imię? Co kryją pamiętniki czy dzienniki ludzi, których życiem i sukcesami żył tamten miniony, i już niemal zapomniany świat? Aby otworzyć, baśniowy już dzisiaj, Sezam skrywający nieprzebrane bogactwa historii gwiazd filmu i estrady początku ubiegłego wieku, Autor zaprosił gości, z którymi razem zajrzał do owego skarbca wspomnień.
Na 77. wieczorze W Pałacu literacko Magdalena Sowińska – teolożka, pedagożka specjalizująca się w edukacji, rewalidacji i wspomaganiu osób z autyzmem i zespołem Aspergera, ale także poetka, bajkopisarka, a przy okazji dekoratorka wnętrz i malarka, ilustratorka swoich książek – zaprezentowała swój najnowszy, czwarty tom poetycki „RETROspekcja”. Jednak nie tylko czytała swoje wiersze w rozmowie z prowadzącą Różą Czerniawską-Karcz. Dopełnieniem promocji były miniatury etiud filmowych do wierszy Poetki, które realizuje od lat, zamieniając słowo w wielowymiarowy, dźwiękowy obraz. Odnosi na tym polu sukcesy zwieńczone nagrodami.
Ważnym tematem wierszy jest dla Magdaleny Sowińskiej – Szczecin, nieustannie bliski i, jak się okazuje, niewyczerpany. Autorka „Transfuzji białej ciszy” jest wpisana w miasto nad Odrą, tak jak miasto urodzenia jest związane z nią. Z niepowtarzalną umiejętnością żonglowania metaforą, personifikuje Poetka te zależności psyche i ciała w wierszach dedykowanych Szczecinowi. Retrospektywnie sięga w historię, przecież nie tylko polskiego, Szczecina (Szczecińskie chodniki): Odczuwam puls tego miasta we własnym krwiobiegu / i ciężki wydech jego spalin wdycham / w nieprzerwanym procesie symbiozy.
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych ze spotkań i do lektury książek szczecińskich pisarzy.
You must be logged in to post a comment.