Światowy Dzień Pszczół
W samym sercu astronomicznej wiosny, 20 maja, obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzięki inicjatywie Słowenii i wsparciu ONZ człowiek może poznać rolę, jaką odgrywają w przyrodzie te pracowite owady. Jest ona wręcz kluczowa, ponieważ pszczoły zapylają aż 87% gatunków roślin na świecie, w tym kwiaty naszych ulubionych ogórków, jabłek, malin czy brzoskwiń. Ponadto produkują też miód, będący skarbnicą mikroelementów i przypominający smak lata w zimowe wieczory. Dlatego tak ważne jest, by w temacie pszczół działać lokalnie, ale myśleć globalnie, ponieważ to dzięki nim mamy co jeść. We własnym ogrodzie czy na balkonie warto zasadzić miododajne gatunki roślin, ograniczyć stosowanie sztucznych środków ochrony i zastąpić je naturalnymi. Dzięki temu liczebność pszczół zwiększy się, a my nie będziemy musieli martwić się o letnie zbiory. Osobiście cenię pszczoły za to, że wykonują tak dużą pracę i że dają przykład wzorowego działania w zespole. Aha, no i jeszcze za to, że żadna z nich nigdy w życiu mnie nie użądliła:)
Michał Marcinów, 18 lat
Światowy Dzień Pszczół to fajna okazja, by pomyśleć, co takiego ważnego robią pszczoły. Zacznijmy od początku. W Polsce żyje około 60 gatunków tych żółto-czarnych owadów. Są one dla nas bardzo istotne, bo zapylają 80% roślin występujących na naszej planecie, w tym między innymi pszenicę, z której wytwarza się pieczywo, czyli główny składnik naszej diety. Mówi się, że w Polsce praca pszczół jest wyceniana na ponad 4 mld zł rocznie! Kto by pomyślał, że taki mały owad może tak dużo zdziałać… Dlatego trzeba o pszczoły dbać, bo inaczej cały ekosystem legnie w gruzach. Mam na myśli na przykład ograniczanie stosowania preparatów chemicznych przy uprawie roślin, bo przecież pszczoły produkują miód stosowany prawie w każdej dziedzinie. Ja osobiście jestem wielkim fanem miodu, chociaż nie mam nic wspólnego z Kubusiem Puchatkiem. Na samą myśl cieknie mi ślinka. A Wy? Też lubicie miód?
Filip Garczyński, 12 lat
W Światowy Dzień Pszczoły warto zastanowić się, do czego są nam w ogóle potrzebne te owady. Wiemy, że wytwarzają miód. To częsty zamiennik cukru do herbaty, różnego rodzaju ciast czy owsianek. Od pszczół pozyskujemy również wosk wykorzystywany na przykład do zabezpieczania lakieru samochodu czy robienia świec. Dzięki tym owadom życie staje się słodsze, choć większość z nas, gdy je zobaczy, od razu panikuje. Zamiast tego nie powinniśmy robić żadnych gwałtownych ruchów. Pamiętajmy, że gdy pszczoła żądli – umiera, a to z kolei przyczynia się do wyginięcia tych owadów. Zakończmy jednak słodkim akcentem, czyli miodem. Ja go uwielbiam, a Ty?
Julia Kalita, 11 lat
zdjęcie: pixabay.com