Nauczyciel z pasją. Modelarz z charyzmą – Zenon Urbanowicz
Urodził się przed II wojną światową w Wilnie. Absolwent Studium Nauczycielskiego wydziału rysunku i prac ręcznych w Olsztynie oraz Wydziału Rybactwa Morskiego AR w Szczecinie. Jest nestorem szczecińskich nauczycieli, którego historia pracy zawodowej związana jest najdłużej z Pałacem Młodzieży w Szczecinie – 5 maja 1961 został kierownikiem pracowni szkutniczej przekształconej później w pracownie modelarstwa, okresowo zlikwidowanej, a następnie reaktywowanej na nowo.
W Pałacu pełnił też funkcję kierownika działu kultury fizycznej i turystyki. Pracował przy modernizacji i rozbudowie Ośrodka Morskiego. Od 1973 r. jest sędzią zawodów modelarstwa okrętowego. Choć na emeryturę przeszedł w 1987 roku, jest wciąż aktywny zawodowo. W 2005 roku wraz z grupą pasjonatów reaktywował pracownię modelarstwa.
Jest laureatem licznych nagród Dyrektora PM-PCE, Prezydenta Miasta Szczecin, zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zenon Urbanowicz ma najdłuższy staż w Pałacu Młodzieży – 24 lata. Prowadząc Pracownię Modelarstwa Okrętowego wykształcił w tym czasie rzeszę zdolnej młodzieży. Do czasu reaktywowania pracowni zapomniano jak ogromne znaczenie w kształceniu nowego pokolenia mają zajęcia techniczne. We wrześniu 2010 r. stanęło przed Zenonem Urbanowiczem wielkie wyzwanie – stworzenie (reaktywowanie) nowej pracowni od podstaw i zachęcenie młodego (komputerowego) pokolenia do twórczych, manualnych, zajęć.
Zenon Urbanowicz jest pasjonatem. Swoją ogromną pasją do modelarstwa „zaraża” coraz więcej młodych ludzi. Uczy ich sposobu posługiwania się młotkiem, dłutem i innymi, mniej lub więcej skomplikowanymi, ręcznymi narzędziami i maszynami do obróbki różnych tworzyw. Uczy dzieci i młodzież precyzji, cierpliwości i współpracy w zespole. Wykonane przez uczestników zajęć modele prezentowane są na pokazach, zawodach i wystawach. Do jego osiągnięć dydaktycznych należy: zorganizowanie i prowadzenie międzynarodowych warsztatów modelarskich Szczecin–Ryga pod nazwą „Modeluję kolorowy świat” oraz na VI Międzynarodowym „Zjeździe Dużych Rodzin”; zorganizowanie jedenastu edycji zawodów – pokazów modeli pływających sterowanych radiem z okazji Dnia Dziecka. Zorganizował również jedenaście edycji zawodów jesiennych.
Pan Zenon korzysta w pracy dydaktycznej również z nowych technologii – wprowadził do zajęć modelarskich nowe technologie (druk wyposażenia statków – drukarki 3D, cięcie sklejki laserem). Są to nowoczesne techniki, które z rozmachem zdobywają tradycyjne modelarstwo. Jak się okazuje można nadążać za techniką i to z sukcesem. Trzeba tylko chcieć!
Tekst ukazał się w Miesięczniku Pedagogicznym DIALOGI nr 3/2021
You must be logged in to post a comment.