74. i 75. wieczór literacki w Pałacu Młodzieży – Robert A. Florczyk i Krystyna Rodzewicz (relacja filmowa)
IX edycja serii: akcent zamknięta tak jak IV SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2020
To był trudny rok, ale przecież obfity… wydaliśmy 6 książek… A ostatnie dwie to: 69. pozycja, tom wierszy Roberta A. Florczyka, W Mieście Wenedów oraz 70. pozycja Abordaże szczecińskie, Krystyny Rodzewicz. Pięknie się wpisały w nasze szczecińskie jubileusze. Obie książki traktują bowiem o Mieście Gryfa i jego mieszkańcach, o historii i teraźniejszości Szczecina, który kończy swoje 75 lat na polskiej mapie. A my, czyli Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie również honorujemy nasze 70-lecie działalności tymi publikacjami, wspartymi z dofinansowania Miasta Szczecin.
Zapraszamy na promocje online do Pałacu Młodzieży, który zamyka swój jubileuszowy rok 70-lecia działalności.
74. wieczór W PAŁACU literacko to prezentacja 3 tomu wierszy Roberta A. Florczyka, Autora tomów: Brama Portowa, Łasztownia – kapsuła Czasu, a także tomu opowiadań Trzy razy Wolność! Poeta, pasjonat historii Szczecina, kolejny raz poświęca swoją poetycką twórczość Miastu Gryfa. „Tomik poezji W Mieście Wenedów (…) nie jest statycznym zapisem czasu szczególnego związanego z pandemią koronawirusa, na co, być może, wskazuje niepokojąca kolorystyka okładki. Niewątpliwie sam Poeta i jednocześnie projektant obrazu, zapowiada Czytelnikowi szczególne i jeszcze nierozpoznane wrażenia. Dlatego też Autor, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, już na wstępie zawiązuje (jak w powieści) trzy dla niego ważne wątki, które splecie w zgrabny opis swojej poetyckiej gawędy. Motyw koronawirusa będzie się spotykał z motywem wolności i Solidarności, a wszystkie sytuacje i związane z nimi emocje ja lirycznego znajdą swoje miejsce w Mieście Wenedów, w którym każdy, z poetą-przewodnikiem, odkryje swoją tożsamość. Jest więc nowy tom wierszy Autora Bramy Portowej zaproszeniem Czytelnika, aby podążył za rozwojem wydarzeń, aby dynamicznie reagował na te sytuacje, które Poeta uznaje za ważne, bądź choćby interesujące.”
75.wieczór W PAŁACU literacko to spotkanie z ostatnią tegoroczną pozycją literacką, którą są Abordaże szczecińskie Krystyny Rodzewicz. To piąta publikacja w dorobku Autorki, ale też jest to 70. pozycja wydawnicza w serii: akcent, która owocuje wydawaniem twórczości pisarek i pisarzy skupionych w środowisku szczecińskiego Związku Literatów Polskich. Tegoroczny jubileusz (1950-2020) Oddziału, czyli 70-lecie działalności w Szczecinie, wpisuje się jednocześnie w 100-lecie ZLP.
Tak więc szczecińska książka szczecińskiej Autorki o Mieście Gryfa jest najlepszym prezentem na zakończenie tego jubileuszowego (mimo pandemii) roku dla szczecińskich Czytelników.
O najnowszej książce, o szczecińskich inspiracjach wypowiada się sama Krystyna Rodzewicz w przedsłowiu OD AUTORKI:
„Prócz decyzji o nieskrępowanym doborze tematów zdecydowałam również o kanonicznym gatunku literackim, a raczej… jego braku. Formy wypowiedzi, które odpowiadają (nie tylko) mojemu sposobowi pisania, to hybrydy gatunkowe. Jest to zatem zbiór reportaży, recenzji, felietonów, opowiadań, legend, esejów… oraz ich wszelkich możliwych kompilacji, czyli moje abordaże w „najczystszej” postaci.
Na stronach moich opowieści o mieście Gryfa pojawią się więc i fakty, i fikcja.
(…)
Moje miasto budzi i zapisuje nostalgię, podobnie jak podróż zabytkowym tramwajem w zimowej szczecińskiej mgle.
Zapraszam do spojrzenia na ten gród oczami moich bohaterek, a jednocześnie do przyjrzenia się jego mieszkańcom, kształtowanym w ten trudny do określenia, mityczny sposób, przez to miejsce o jakże nietuzinkowej historii, którym prócz Polaków władali: Pomorzanie, Duńczycy, Szwedzi, Prusacy, Rosjanie, Francuzi i Niemcy.”
RK
http://https://www.youtube.com/watch?v=pIDjg0ODwAU
You must be logged in to post a comment.