Tydzień Nietypowych Świąt
Ten tydzień obfituje w bardzo ciekawe wydarzenia. Geolodzy, muzycy, maszyniści i przedszkolaki mają swoje święto, o czym z przyjemnością informujemy i przybliżamy Wam ciekawostki z tym związane…
W tym tygodniu obchodzimy Dzień Maszynisty. Święto zrodziło się w 1996 roku i przy tej okazji warto wiedzieć, że do kursu maszynisty przystępują osoby od 22 do 30 roku życia. Zawód ten jest określany jako „ciężki”, a sami maszyniści nie traktują go jako pracę, ale jako służbę. Ciekawostką jest fakt, że w historii nawet królowie prowadzili lokomotywę, na przykład król Belgii czy Bułgarii. Hmm, dzięki temu dowiedziałem się, że maszynista to w sumie „królewski” zawód.
Filip Garczyński, 11 lat
Czy zdajecie sobie sprawę, że co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki? Pochodzi od książki „The Dot” Petera Reynoldsa, którą przetłumaczono na ponad 20 języków i wydano Alfabetem Brailie’a. Ten dzień to inspiracja dla uczniów, by pobudzić kreatywność i zachęcić do tworzenia własnych pisemnych prac z kropką, jako narzędziem głównym. Nawet nie wiedziałem do tej pory, że taka mała kropka ma swoje święto…
Mateusz Janduła, 10 lat
W tym tygodniu wypada Dzień Emotikona. Wiele źródeł mówi, że słowo „emotikon” pochodzi od angielskich wyrazów „emotion” i „icon”. Ale to błąd, bo nazwa powstała z połączenia słów „emotion” i „console”. Niewiele osób wie, że pierwszy znaczek 🙂 pojawił się 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „PUCK”. Aż trudno uwierzyć, że znaczek istnieje od XIX wieku! Profesor Scott Fahlaman użył go po raz pierwszy 19 września 1982 roku o godzinie 11.44 i dlatego tę datę uznano za święto. Dziś używamy bardzo często kolorowych buziek, lecz niektórzy pozostają przy tradycyjnych emotikonach. A Ty w której grupie jesteś?
Maja Pałka, 11 lat
W tym tygodniu swoje święto mają geolodzy, ale także geofizycy i geochemicy. Ideą tego dnia jest szerzenie wiedzy na temat planety, na której żyjemy oraz zwrócenie większej uwagi na pracę naukowców. Czym zajmuje się geolog? Głównie badaniem gleby i skał. A czy zdajecie sobie sprawę, że geologiczna wiedza przydaje się na przykład przy budowie domu? Struktura naszej planety to wciąż wielka tajemnica, która wciąż jest odkrywana…
Szymon Olszowski, 14 lat
Blues jest bardzo popularnym gatunkiem muzycznym, dzięki któremu Afrykanie chcieli opisać swoją tęsknotę za wolnością. Ten rodzaj muzyki grany na gitarze i harmonijce ustnej przypadł do gustu ludziom różnych narodowości i zainteresowań. Osobiście bardzo go lubię, tym bardziej, że mój dziadek podczas wakacji uczył mnie podstaw bluesa. Podobno większość utworów zostało napisanych na tych samych akordach, a tylko czasami dodawano inne chwyty i lekko zmieniano rytm. W tym tygodniu przypada Dzień Bluesa, dlatego postaram się znaleźć czas, żeby posłuchać kilku dobrych płyt.
Natalia Odrowska, 13 lat
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ta sympatyczna inicjatywa zrodziła się wśród dyrektorów łódzkich przedszkoli, a w 2013 roku uchwałą Sejmu została ustanowiona jako święto. Podczas tego dnia przedszkolaki biorą udział w licznych konkursach, zabawach, balach, ale przede wszystkim w pasowaniu. Być może w tym roku obchody będą mocno ograniczone w związku z panującą epidemią koronawirusa, ale z pewnością każdy kilkulatek przeżyje ten dzień radośnie. Ach, kiedy to było…
Michał Marcinów, 17 lat