Pierwsza archiwalna kronika Pałacu Młodzieży 1950-1968 – cz.6 – „Z techniką na Ty”
Pałac Młodzieży od początku swego istnienia nie tylko prowadzi wyspecjalizowaną działalność oświatową i kulturalną, ale też dba o wszechstronny rozwój przyszłych pokoleń naszego miasta. Tworząc ukierunkowane działy i nowocześnie wyposażone pracownie wychowuje tym samym świadomych i twórczych obywateli.
Jednym z nich jest Dział Wychowania Technicznego, który po dziś dzień stał się idealnym miejscem dla dzieci i młodzieży mających zdolności do precyzyjnego myślenia i praktycznego działania. Dawniej uczestnicy ze szczególnym zamiłowaniem do majsterkowania mogli rozwijać swoje zainteresowania w wielu pracowniach o różnych specjalnościach. Nie sposób wymienić je wszystkie, dlatego przedstawię Państwu te najciekawsze.
Oprócz Pracowni Kroju i Szycia, Pracowni Gospodarstwa Domowego, Pracowni Samochodowej, które opisałam we wcześniejszych postach, młodzież mogła nauczyć się budowy i naprawy sprzętu elektronicznego, programowania i obsługi komputerów, budowy modeli lotniczych, okrętowych i samochodowych, wykonywania zdjęć i filmów. Miała bowiem do dyspozycji nowoczesne maszyny, tokarki do obróbki drewna i metalu, aparaturę do zdalnego sterowania modelami, magnetowidy, kamerę video i komputery.
Pierwsza Pracownia Fotograficzna została otwarta w 1950 roku. Prowadzili ją panowie Jan Fajful i Tadeusz Krawczyk. W kolejnych latach
prowadzona była przez naszego długoletniego pracownika pana Leszka Łukaszewskiego. W jego pracowni uczestnicy mogli nauczyć się podstaw techniki fotografowania, obróbki materiałów czarno-białych, barwnych przeźroczy, a także filmów. Życzliwi instruktorzy pracowni chemii uczyli przyszłych fotografów korzystania z odpowiednich roztworów (takich jak wywoływacz, przerywacz czy utrwalacz i woda) potrzebnych do wykonania odbitek. Do pracowni mogli uczęszczać wszyscy, których interesowało rejestrowanie ciekawych, pałacowych wydarzeń czy piękno otaczającego świata przy pomocy aparatu fotograficznego czy kamery filmowej. Pracownia wyposażona była w aparaty fotograficzne, powiększalniki, kopiówki, ciemnię fotograficzną oraz inne potrzebne materiały. Dzięki uczestnikom tej pracowni pozostały dziesiątki fotografii i negatywów
z różnych uroczystości szkolnych, dokumentacja wielu pałacowych wydarzeń oraz pięknych wnętrz, co możemy ujrzeć na poniższych zdjęciach. Młodzież wykonywała również prace usługowe np. wykonywała zdjęcia do legitymacji.
W kolejnych latach pracownia zmieniła nazwę na Pracownię Fotografii i Filmu. Instruktorem w latach /1963-1970/ był pan Jerzy Berechowski.
Przyjmowani byli do niej uczniowie od klasy szóstej szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz młodzież pracująca. Początkujący uczestnicy uczyli się samodzielnie wykonywać zdjęcia, starsi natomiast poznawali nowe techniki, doskonalili obróbkę laboratoryjną, wykonywali przeźrocza i wywoływali filmy, zarówno czarno-białe jak i kolorowe. Najlepsi z nich brali udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych zdobywając niejednokrotnie pierwsze miejsca np. w Moskwie podczas młodzieżowego konkursu fotograficznego.
W 1988 roku dzięki zakupionej kamerze video możliwe stało się rejestrowanie i dokumentowanie wszystkich wydarzeń organizowanych przez Pałac Młodzieży. Starsi członkowie klubu mieli w pracowni do dyspozycji kamery 8 i 16 mm, projektory oraz magnetofon, który służył im do przygotowania podkładu dźwiękowego w nakręcanych przez siebie filmach. Uczestnicy pod kierunkiem instruktora Eugeniusza Sołoduchy zmontowali m.in. film o pracy w Pałacu, film o Ośrodku Morskim oraz wykonali wszystkie zdjęcia do informatora wydanego z okazji 30-lecia Pałacu Młodzieży.
W kolejnych latach zajęcia w pracowni Fotografii i Filmu prowadzili: Lechosław Słomkowski /1970-1976/, Eugeniusz Sołoducha /1976-1991/
oraz Tadeusz Czerniawski /1991-1993/.
Po kilkuletniej przerwie pan Leszek Łukaszewski wrócił do Pałacu Młodzieży, ponieważ fascynowała go samodzielna praca z młodzieżą.
I tak w 1965 roku powstała Pracownia Radiotechniczna, która przez lata funkcjonowała jako Klub Młodych Elektroników. Kierownikiem klubu został nikt inny jak absolwent studiów z zakresu łączności pan Leszek. Przyjmowana młodzież od klasy siódmej szkoły podstawowej zapoznawała się podczas zajęć z tajnikami elektroniki, z techniką telewizyjną, akustyką, radiotechniką i materiałoznawstwem. Początkujący uczestnicy
poznawali budowę i sposób konserwacji elektrycznego sprzętu domowego, co cieszyło zapewne rodziców, wykonywali proste radioodbiorniki na jednym tranzystorze, by następnie uczyć się czytać schematy odbiorników radiowych i wzmacniaczy. Starsi natomiast uczestnicy budowali pod okiem swojego mistrza różnorakie urządzenia elektroniczne, wykonywali radioodbiorniki na czterech tranzystorach, aparaty i nadajniki do zdalnego sterowania modelami, wzmacniacze małej częstotliwości o mocy od 2 do 10 W, zabawki elektroniczne, przyrządy pomiarowe, generatory, przystawki do gitar i urządzenia iluminofoniczne/służące do sterowania oświetleniem w trzech kanałach, dla tonów niskich, średnich i wysokich, w takt muzyki/.
Wykonany sprzęt i urządzenia niejednokrotnie były prezentowane na wystawach prac technicznych. Wraz z rozwojem techniki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi np. magnetowidem, kamerą TV, kolorowymi odbiornikami telewizyjnymi
i urządzeniami pomiarowymi sprzętu radiowo-telewizyjnego. W 1986 roku Klub Młodych Elektroników pod kierunkiem pana Leszka Łukaszewskiego został przekształcony w Pracownię Komputerową, ale o tym w osobnym rozdziale.
Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować rozpoczęte dzieło i reagujemy na ówczesne potrzeby uczestników. Cieszymy się, że w czasach nowoczesnej technologii nadal istnieją w Pałacu Młodzieży pracownie, w których uczestnicy zajęć mogą być częścią nowej rewolucji cyfrowej
i nowej historii.
W Pracowni Fotografii cyfrowej i grafiki komputerowej pod kierunkiem pana Jarosława Wochowskiego uczestnicy zajęć mogą między innymi nauczyć się korzystać z wczesnych lustrzanek cyfrowych, stosować nieznaną dawniej technikę fotomontażu komputerowego oraz poznać język programowania Scratch oraz Python. Natomiast uczestnicy zajęć Pracowni Dziennikarskiej pod kierunkiem pani Iwony Gacparskiej uczą się współpracy z operatorem obrazu i przygotowania materiału dziennikarskiego do montażu, czego efektem są realizowane krótkie nagrania prezentujące codzienne funkcjonowanie Pałacu Młodzieży.
Tekst na podstawie materiałów archiwalnych oraz materiałów zgromadzonych przez dyrektora Zbigniewa Armadę opracowała: Izabela Ginett
You must be logged in to post a comment.