Historia obecnego budynku Pałacu Młodzieży
Budynek, w którym obecnie znajduje się placówka, został zbudowany w latach 1896/97 na potrzeby Szkoły Średniej dla Chłopców im. Ernsta Moritza Arndta.
Pod koniec XIX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój szkolnictwa w cesarskich Niemczech. Wtedy to w kwartale ulic wyznaczonym przez obecną Aleję Piastów, Bolesława Śmiałego oraz Jagiellońską i Ściegiennego, powstały reprezentacyjne gmachy szkolne, stojące do dziś. Ich projektowaniem zajął się radca budowlany Wilhelm Meyer, a nad realizacją czuwał radca Berg.
Neogotycki budynek obecnego Pałacu Młodzieży, zwieńczony schodkowymi szczytami, już wtedy posiadał salę gimnastyczną i aulę.
Szkołę dla chłopców otwarto oficjalnie 8 października 1897 roku. W pierwszym roku kształciło się tu 581 uczniów w 13 oddziałach, w których wykładało 15 nauczycieli. Szkoła zapewniała wykształcenie średnie, jednak nie dawała prawa wstępu na studia wyższe. Po pięciu latach działalności (1902 r.) szkoła liczyła już 840 uczniów.
W 1900 roku prawdopodobnie doszło do rozpoczęcia budowy szkoły żeńskiej ( Barnimstraße 6, obecna SP 1), która funkcjonowała już w 1901 roku. Kształciły się tu dziewczęta w Arndt-Mädchemittelschule.
Wojna nie oszczędziła budynków szkolnych. Zniszczony został dach i hełmy wież obecnego budynku Pałacu. Po wojnie szkołę odbudowano w uproszczonej formie, obniżając dach i likwidując szczyt fasady.
15 stycznia 1947 roku, w budynku dawnej szkoły przy al. Piastów 7, otwarto Szkołę Podstawową nr 18 Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, która powstała ze względu na szybko rozrastającą się Szkołę Podstawową nr 1. W latach 1952-76 budynek był również siedzibą Korespondencyjnego Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. 31 sierpnia 1956 r. szkołę przemianowano na Szkołę Podstawową nr 8. W 1999 roku budynek przeznaczono do likwidacji, jednocześnie umieszczając w tym miejscu nowo powstałe Gimnazjum nr 4, które działało do sierpnia 2007 roku. Następnie budynek przekazano Pałacowi Młodzieży , który został przeniesiony z Al. Wojska Polskiego. W nowej siedzibie, przy Alei Piastów 7, Pałac Młodzieży rozpoczął funkcjonowanie 1 września 2008 r.
tekst na podstawie „Szczecin Turzyn” Marka Łuczaka oraz sedina.pl i pomeranika.pl opracowała: Monika Wilczyńska
zdjęcia: zbiory cyfrowe Książnicy Pomorskiej
Fotografia przedstawia gmach szkoły średniego stopnia dla chłopców im. E. M. Arndta (Städtische-Arndt-Schule) od strony Al. Piastów (Barnimstrasse).
Budynek wybudowany wg proj. W. Meyera.
Obecnie budynek Pałacu Młodzieży.
You must be logged in to post a comment.