Bezpieczni pod Żaglami – edycja V
Ahoj, w dniu 29 lutego 2020 roku (sobota) w godzinach 09.00 – 13.00 w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie odbywały się zajęcia warsztatowe w ramach projektu „Bezpieczni pod Żaglami – edycja V”. Adresatami projektu byli uczniowie szczecińskich szkół i placówek oświatowych, w których działają Szkolne Koła Edukacji Morskiej realizujące Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze Przygody – Z Wiatrem w Żaglach…” Głównym celem warsztatów było doskonalenie umiejętności pływackich niezbędnych do bezpiecznego przebywania na obszarach wodnych oraz nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu AED, jak również umiejętność korzystania z deski ratunkowej stabilizującej. Ponadto była możliwość sprawdzenia pod fachowym okiem instruktorów, jak korzystać i pływać z aparatem tlenowym typu Aqualung. Szkoleniowcem był, m.in. zawsze uśmiechnięty Konrad Wasielewski polski wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski, który udzielał uczniom fachowych instrukcji podczas szkolenia.
Spośród wszystkich członków zrzeszonych w SKEM udział wzięło 13 placówek, które zostały podzielone na dwa bloki godzinowe. Były to Koła z SP Nr 23, 39, 41 z O.I., 45 z O.I., 54 i SP 51, oraz ze szkół średnich Technikum Ekonomiczne, ZSO Nr 4 – LO XI, SOSW Nr 2, MOS Nr 2, TTC, ZSEE, ZCEMiP.
Każdy etap składał się z zajęć przeprowadzonych na basenie oraz sali gimnastycznej, gdzie uczestnicy zajęć warsztatowych mieli możliwość praktycznie ugruntować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na obszarach wodnych, zapoznania z podstawowymi zasadami zachowania się w wodzie oraz ćwiczeń ze sprzętem ratowniczym (bojka SP, węgorz, żerdź, deska ratownicza).
Ponadto istniała możliwość zdobycia karty pływackiej. Należało przepłynąć 200 m czyli 8 długości basenu. Natomiast w sali gimnastycznej uczestnicy warsztatów nabyli wiedzę z zakresu obsługi defibrylatora – wypadek urazowy, pierwszej pomocy przedmedycznej (na okoliczności zatrzymania krążenia i oddechu, nieurazowe). Rzut sprzętem ratowniczym do pozoranta w „wodzie” oraz transport poszkodowanego przy użyciu deski stabilizującej z kołnierzem stabilizującym.
Reasumując w projekcie „Bezpieczni pod Żaglami” brało udział 137 uczniów Szkolnych Kołach Edukacji Morskiej, z czego blisko 100 spełniło formalne wymagania do zdobycia karty pływackiej, a 47 odebrało bezpośrednio karty pływackie.
GRATULUJEMY!!!
tekst i zdjęcia: Dariusz Mnich
You must be logged in to post a comment.