64. wieczór W PAŁACU literacko – potkanie z Marcinem Szczygielskim
64 wieczór literacki w Pałacu Młodzieży poświęcony był bogatej twórczości Marcina Szczygielskiego. Autor, bohater czwartkowego spotkania w rozmowie z Różą Czerniawską – Karcz opowiadał m.in. o początkach pisania i literackich inspiracjach. Pisać Marcin Szczygielski chciał zawsze. Zaczął w 2003 roku od książek dla dorosłych. Ma na swoim koncie 15 tytułów i kilka sztuk teatralnych. W międzyczasie odważył się tworzyć również dla młodych czytelników. Długo zmagał się z decyzją, czując ogromną odpowiedzialność. Jak mówił podczas wieczoru „zła książka może zniechęcić dzieci do czytania”. Na szczęście odważył się i był to strzał w dziesiątkę.
Dziś Marcin Szczygielski ma na koncie 14 książek dla dzieci, mnóstwo nagród i większość z nich właśnie za twórczość dla młodych czytelników. Pierwsza książka dla dzieci „Omega” otrzymała w 2010 roku wyróżnienie w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2016 roku Autor otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego książki tłumaczone są na wiele języków. W powieściach dla dzieci nie boi się trudnych tematów – wojna, holocaust („Arka Czasu”), stan wojenny („Teatr Niewidzialnych Dzieci”), problemy rodzinne i społeczne („Czarny Młyn”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Leo i czerwony automat”, „Weronika i zombie”).
Specjalizuje się w książkach fantastyczno – przygodowych, a Jego powieści charakteryzuje lekki, przystępny styl, doprawiony magią i humorem (np. seria o Majce, której ciabcia mieszka w Szczecinie, czy „Królowa Wody”).
W 2011 roku ukazała się powieść dla dorosłych czytelników „Poczet Królowych Polskich”, którą Autor napisał zainspirowany życiorysem Iny Benity, polskiej aktorki filmowej i teatralnej żyjącej w latach 1912 – 1984. W trakcie wieczoru wspominał o pracy nad tą książką i poszukiwaniach śladów zapomnianej artystki. Wydana w 2013 roku monografia szczecińskiego zespołu Filipinki p.t. „Filipinki – to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu” stała się wielkim sukcesem. Marcin Szczygielski, syn jednej z wokalistek wychowywał się wśród „cioć Filipinek”. Podczas spotkania wspominał jak pozyskiwał materiały do książki i przytoczył wiele zabawnych anegdot.
Wieczór literacki w Pałacu swoją obecnością zaszczyciły trzy Filipinki – Iwona Racz, Zofia Bogdanowicz oraz Elżbieta Klausz. Panie mogły wysłuchać jak z ich repertuarem radzi sobie pałacowy zespół wokalny MARKATO, który pod kierunkiem artystycznym Dariusza Chmielewskiego oprawił muzycznie to spotkanie. Ponad dwie godziny toczyły się literackie rozmowy o twórczości Autora.
Czas płynął nieubłaganie, nie o wszystkim udało się wspomnieć, nie wszystko omówić. Bogaty dorobek Autora – książki, sztuki teatralne, liczne nagrody, wspomnienia z dzieciństwa w Szczecinie, inspirujące spotkania i ludzie, którzy stanęli na drodze Marcina Szczygielskiego – na to wszystko potrzeba kilka wieczorów.
To było chyba najdłuższe spotkanie literackie w Pałacu (przejdzie do historii!) ale i tak za krótkie. Czekając na kolejne, dziękujemy Autorowi za przybycie i obdarzenie uczestników ciekawymi opowieściami. Mamy nadzieję, że wręczone w ramach podziękowań przez Dyrektora Pałacu Młodzieży Panią Elwirę Rewcio, prace uczestniczek zajęć plastycznych, będą przypominać Autorowi o naszym mieście i tym wyjątkowym wieczorze.
tekst: Monika Wilczyńska
prowadzenie: Róża Czerniawska – Karcz
zdjęcia: Izabela Ginett
scenografia: Ewa Banaś
oprawa muzyczna: zespół MARKATO – Pracownia Wokalna Pałacu Młodzieży, op. art. Dariusz Chmielewski
You must be logged in to post a comment.